نگاه عمیق هاردیت به اندروید ۱۰

نسخه جدید سیستم عامل محبوب اندروید، درست در زمانی که انتظارش را داشتیم انتشار یافت؛ اندروید ۱۰ در تاریخ ۳ سپتامبر / ۱۳ شهریور ماه برای دستگاه‌های مجاز منتشر شد و طی روز‌ها و ماه‌های آینده برای دیگر دستگاه‌ها عرضه می‌شود. تاکنون ۱۴ نسخه رسمی از اندروید منتشر شده که گوگل برای هرکدام از آن‌ها، نام یک شیرینی یا خوراکی پرطرفدار را انتخاب کرد تا یادآور لذت‌بخش بودن کار با این سیستم عامل محبوب باشد، اما نسخه جدید اندروید با نام ساده اندروید ۱۰ عرضه می‌شود تا روند همیشگی گوگل تغییر کند. اما بیش از نام جدید، اندروید ۱۰ با تغییرات گسترده‌ای همراه شده و در بخش‌های مختلف بهبود‌های خوب و کاربردی داشته است، در ادامه به تمامی موارد جدید و تغییرات کلی مهم در سیستم عامل اندروید ۱۰ خواهیم پرداخت، با هاردیت همراه باشید.

برداشت‌های اولیه

باید گفت اندروید ۱۰ یک قدم رو به جلو نسبت به اندروید ۹ خواهد بود، نسخه جدید سیستم عامل محبوب گوگل از خیلی جهات بهبود یافته، اما پایه و اساس خود را حفظ کرده است، در نسخه جدید اندروید شاهد تغییرات گسترده و بسیار متنوعی نیستیم و این یک اتفاق خوب است، زیرا نشان می‌دهد اندروید یک سیستم عامل کامل بوده که نیازی به تغییرات پایه‌ای ندارد و با عرضه نسخه جدید تنها برخی از نقاط ضعف آن پوشانده می‌شود و برخی ویژگی‌های کاربردی جدید، آن را تکامل یافته‌تر می‌کند.

اندروید ۱۰ به طور چشمگیری سریع‌تر، واکنش‌گراتر و بهبودیافته‌تر از نسخه قبلی خود است، البته این ویژگی‌ها در مدلی مانند پیکسل ۳ و ۳a خودنمایی نمی‌کند، اما در مدل‌هایی همچون پیکسل ۲ ایکس ال ملموس‌تر است، به همین دلیل دارندگان نسخه‌های قدیمی‌تر سری پیکسل تغییرات اندروید ۱۰ را به وضوح حس خواهند کرد.

مهم‌ترین ویژگی‌های جدید اندروید به رابط کاربری، پیمایش صفحه و ژست‌های حرکتی تعلق دارد که ضعف‌های قبلی این بخش‌ها را پوشانده و عملکردی به مراتب بهتر را به این قسمت‌های پرکاربرد بخشیده است.

بخوانید؛

ژست‌های حرکتی سرانجام بهبود می‌یابد

نگاه عمیق هاردیت به اندروید 10

یکی از بزرگ‌ترین ایرادات اندروید ۹ تغییرات اساسی و نه‌چندان جالب در بخش ژست‌های حرکتی بود که به جای اصلاح این بخش، مشکلات آن را افزایش داد، اما حالا در اندروید ۱۰ ژست‌های حرکتی بهبودیافته‌ای که مانند آن را پیشتر در مدل‌های اپل، سامسونگ و هوآوی دیده بودیم خواهیم داشت. به طور مثال کشیدن انگشت از یک قسمت صفحه به سمت مخالف (چپ یا راست آن فرقی ندارد) شما را به یک مرحله عقب‌تر می‌برد (مانند دکمه بازگشت) همچنین با لمس کشیده بالا از روی نوار نازک پیمایش به صفحه خانه خواهید رفت و با لمس کشیده به سمت بالا و یک مکث، به برنامه‌های اخیر دسترسی خواهید داشت. یکی از تغییرات دیگر که به iOS شباهت بسیاری دارد، لمس کشیده بر روی نوار پیمایش است که موجب می‌شود بین دو برنامه اخیر جا‌به‌جا شوید. لمس کشیده بالا از هر دو سمت چپ یا راست، دستیار هوشمند گوگل را اجرا می‌کند، همچنین می‌توان حساسیت ژست‌های حرکتی را تنظیم کرد.

نگاه عمیق هاردیت به اندروید 10

شیوه جدید ژست‌های حرکتی از مدل قرص مانند در اندرید ۹ بسیار کاربردی‌تر و آسان‌تر است و این در کار روزانه کاربران با اندروید تاثیر بسزایی می‌گذارد.

سرانجام، حالت تاریک

نگاه عمیق هاردیت به اندروید 10

زمان زیادی طول کشید تا گوگل حالت تاریک را به اندروید اضافه کند، اما حال این ویژگی به خوبی و درستی در اندروید دیده می‌شود. تنها در زمان استفاده از حالت تاریک می‌توان فهمید که این ویژگی چقدر کاربردی و مفید است، حالت تاریک با انتخاب گزینه حالت تاریک در نوار اعلان یا روشن کردن حالت ذخیره باتری فعال می‌شود، به این ترتیب تمام محیط اندروید، برنامه‌های داخلی و برنامه‌های نصب شده بر روی سیستم عامل به حالت تاریک درآمده و در واقع یکپارچگی اندروید در حالت تاریک خود یک مزیت است. با این حالت به علاوه جلوگیری از مصرف زیاد باتری، استفاده کاربر با تلفن هوشمند در هنگام شب یا در محیط تاریک نیز به طور کلی بهبود پیدا می‌کند، تنها مشکل این حالت در حال حاضر عدم پشتیبانی چند برنامه پرطرفدار از حالت تاریک است، برنامه‌هایی مانند اینستاگرام و جیمیل، هنوز به حالت تاریک مجهز نشده‌اند.

زیرنویس متن زنده

نگاه عمیق هاردیت به iOS 13

یکی دیگر از ویژگی‌های جدید اندروید ۱۰ که از مدتی پیش شایعه اضافه شدن آن به این نسخه اندروید مطرح شده بود، قابلیت لایو کپشن یا زیرنویس متن زنده است که با ویژگی شنیدن صدای ویدئو و تبدیل آن به متن، برای هرنوع ویدئویی در فضای اینترنت، درون گوشی یا در برنامه‌هایی مانند اینستاگرام، زیرنویس زنده تولید می‌کند، این ویژگی به خصوص برای ناشنوایان طراحی شده تا این افراد بتوانند از تماشا انواع ویدئو لذت ببرند.

پاسخ هوشمند و اقدامات پیشنهادی

نگاه عمیق هاردیت به iOS 13

ویژگی اعلان‌های هوشمند در نسخه جدید اندروید توسعه پیدا کرده و به پاسخ‌های هوشمند در انواع مختلف پیام‌رسان تبدیل شده است، با این ویژگی پاسخ‌های مناسب و پیشنهادی به صورت خودکار برای شما نمایش داده می‌شود، همچنین اقداماتی نیز به صورت پیشنهادی برای کاربر به نمایش در خواهد آمد، به طور مثال اگر دوستتان برای شما آدرسی را ارسال کند، اندروید آیکون کوچک گوگل مپ را در کنار پیام نشان خواهد داد تا اگر خواستید، به صورت مستقیم از گوگل مپ، آدرس ارسالی را مشاهده کنید، این ویژگی در تمامی پیام‌رسان‌ها فعال خواهد بود.

امنیت و حریم شخصی

نگاه عمیق هاردیت به iOS 13

مانند همیشه امنیت و حریم شخصی نیز یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اندروید خواهد بود که در هر نسخه جدید، بروزرسانی‌هایی خواهد داشت، در اندروید ۱۰ نیز امنیت افزایش پیدا کرده، به عنوان مثال در زمان به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی در یک برنامه، آن موقعیت مکانی تنها در زمانی که برنامه فعال است، اطلاعات شما را ارسال می‌کند، زمانی که برنامه بسته می‌شود دیگر هیچ اطلاعاتی از نرم افزار مذکور ارسال نشده و به این ترتیب جلوی فعالیت بدافزار‌هایی که در پس‌زمینه از اطلاعات برنامه‌های مختلف استفاده می‌کنند نیز گرفته می‌شود.

پشتیبانی از تلفن‌های تاشو

نگاه عمیق هاردیت به iOS 13

با عرضه تلفن‌های هوشمند تاشو مانند گلکسی فولد سامسونگ یا میت ایکس هواوی، سیستم عامل اندروید نیز باید خود را با شرایط خاص استفاده از این نوع دستگاه‌ها وفق دهد، به همین جهت ویژگی‌های اختصاصی تلفن‌های تاشو در نسخه جدید اندروید جا داده شده تا کاربران این دستگاه‌ها نیز تجربه کار روان و لذت بخشی را از اندروید ۱۰ داشته باشند.

بروزرسانی مخفیانه در پس‌زمینه

گوگل از اهمیت بروزرسانی‌های نرم افزاری با خبر است و به دلیل آن که بسیاری از کاربران برنامه‌های خود را بروزرسانی نکرده و گا‌ها با مشکلات امنیتی مواجه می‌شوند، تصمیم گرفته تا تمامی بروزرسانی‌ها را به صورت مخفیانه در پس‌زمینه اندروید انجام دهد، به این ترتیب با عرضه بروزرسانی جدید هر برنامه، آن نرم افزار به صورت خودکار آپدیت می‌شود.

بهبود حالت سلامت دیجیتال اندروید

نگاه عمیق هاردیت به iOS 13

در این حالت قابلیت‌های مختلفی برای شما فعال خواهد شد، اما یکی از ویژگی‌های جدید سلامت دیجیتال اندروید حالت فوکوس یا تمرکز است، در این حالت زمانی که در حال استفاده از یک برنامه هستید اعلان‌ها یا تبلیغات دیگر برنامه‌ها را غیر فعال کرده تا این موارد نتوانند تمرکز و در نهایت نظم کاری شما را برهم زنند. همچنین قابلیتی برای زمان بندی برنامه‌ها وجود دارد، در این حالت می‌توان مدت زمان استفاده از یک برنامه را مشخص کرد و در هنگام پایان یافتن این زمان برنامه بسته شده و دیگر اجازه استفاده از آن را نخواهید داشت، این قابلیت برای کسانی که زمان زیادی در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند بسیار مفید است، همچنین با این ویژگی می‌توان زمان کار کودکان با تلفن همراه را نیز کنترل نمود.

منبعyjc

عناوین تازه

رکود 300 درصدی در بازار موبایل کشور به خاطر ویروس کرونا

رئیس هیئت مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی از به صفر رسیدن عرضه موبایل در کشور پس از شیوع ویروس...

سامسونگ از گلکسی A71 5G و گلکسی A21 پرده برداشت

چندی پیش در سایت اعلام کردیم که سامسونگ قصد دارد به زودی از مدل 5G اسمارتفون گلکسی A71 پرده برداری کند و...

چگونه به گذرواژه‌های ذخیره شده در مرورگر کروم در اندروید دسترسی پیدا کنیم؟

اندروید بزرگترین اکوسیستم تلفن‌های هوشمند است که در بیش از دو میلیارد دستگاه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. گوگل نسخه‌های...

کنترلر پلی استیشن 5 با اسم DualSense رونمایی شد

سونی چندی پیش کمی از پلی استیشن 5 صحبت کرد و حالا امروز نوبت به دسته این کنسول شده که به همگان...

ویوو Y50 مجهز به باتری بزرگ 5000 میلی آمپری پرده‌برداری شد

ویوو Y50 با انتشار پستی در فیسبوک توسط ویوو کامبوج، رسما رونمایی شد و به زودی نیز روانه بازارهای فروش خواهد گشت....

این مقالات را هم بخوانید

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید