کوالکام و سامسونگ مودم ۵G به اپل نمی‌فروشند

0

روزنامه Electronic Times تایوان گزارش داده که هر دو شرکت کوالکام و سامسونگ قصدی برای فروش مودم ۵G به اپل را ندارند. با توجه به جنگ حق ثبت اختراع بین اپل و کوالکام، چیز عجیبی نیست که کوالکام مودم ۵G به اپل نفروشد.

با این حال، سامسونگ گزارش داده که دلیلی برای عرضه مودم Exynos 5100 5G وجود ندارد. حتی اگر سامسونگ بتواند ظرفیت تولید را افزایش دهد، اپل در مذاکرات طوری عمل می‌کند که ابتکار عمل در دستانش باشد و بتواند برای کاهش قیمت قطعات مورد نظرش، تولیدکنندگان را تحت فشار قرار دهد. بنابراین دلیلی برای سامسونگ برای تحت فشار قرار گرفتن از سوی اپل وجود نخواهد داشت.

اپل در حال حاضر با اینتل همکاری می‌کند و چیپ مورد نظر خویش را از این شرکت تامین می‌نماید. اما مشکلی که در این بین وجود دارد، این است که مودم ۵G اینتل یعنی XMM 8160 تا سال ۲۰۲۰ آماده نخواهد شد و بنابراین راهی برای اپل وجود ندارد تا در سال ۲۰۱۹ یک آیفون ۵G عرضه نماید.

گزینه بعدی پیش روی اپل، چیپ مودم Balong 5000 هواوی است اما اینجا هم یک مشکل وجود دارد و آن این است که هواوی همانند پردازنده‌های کیرین خود، علاقه‌ای به فروش به دیگر کمپانی‌ها را ندارد و پس این راه هم برای اپل بسته است.

اما دری که برای اپل باز است، در کمپانی مدیاتک است. کمپانی که علاقه زیادی برای همکاری با اپل دارد اما مشکل اینجاست که چیپ مودم ۵G مدیاتک یعنی هلیو M70 بر اساس استانداردهای اپل نیست و پس مدیاتک هم از زنجیره تامین اپل خط می‌خورد.

بنابراین باید بگوییم که اپل تنها یک گزینه دارد و آن چیپ مودم اینتل است که تا سال ۲۰۲۰ آماده می‌شود و اپل می‌تواند در سال ۲۰۲۱ یک آیفون مبتنی بر تکنولوژی ۵G روانه بازار فروش نماید. بله شاید شما هم بگویید که سال ۲۰۲۱ بسیار دیر برای عرضه ۵G از سوی اپل است، آنهم زمانی که رقبای اصلی اپل یعنی سامسونگ و هواوی گوشی ۵G خود را در سال ۲۰۱۹ عرضه می‌کنند، سالی که اشتیاق به فناوری ۵G بین کاربران به خوبی حس می‌شود.

در هر صورت باید صبر کرد و دید چه پیش خواهد آمد. تجربه نشان داده کمپانی‌های بزرگ فناوری دنیا حتی با وجود اختلافات عمیق با هم همکاری داشته‌اند و شاید سوای دعواهای همیگشی اپل و کوالکام، شاهد همکاری این دو غول فناوری جهان باشیم.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

نه − 3 =