مقایسه گلکسی اس ۱۰ پلاس با آیفون ۱۰ اس مکس؛ کدام ارزش خرید بیشتری دارد؟

3

سامسونگ در مراسم آنپکد خود که در اول اسفند ماه برگزار شد از سری محصولات جدید خود رونمایی به عمل آورد که در این مراسم گوشی گلکسی اس ۱۰ پلاس از سری گوشی‌های گلکسی اس ۱۰ نیز رونمایی شد. از سوی دیگر، اپل هم در روز ۲۱ شهریور ماه از اسمارتفون‌های جدیدش رونمایی کرد. این گوشی‌ها که آیفون ۱۰ اس، آیفون ۱۰ اس مکسو آیفون ایکس آر نام دارند، در اندازه‌های گوناگون تولید شده‌اند و به عموم معرفی گشته‌اند. اکنون قصد داریم یکمقایسه بین گوشی گلکسی اس ۱۰ پلاس با گوشی آیفون ۱۰ اس مکس انجام دهیم تا ببینیم این دو گوشی چه در چنته دارند و کدام یک از ارزش خرید بالاتری برخوردار هستند.

طراحی

از طراحی شروع می کنیم، جایی که گلکسی اس ۱۰ پلاس طراحی مدرن سال ۲۰۱۹ را برای کاربرانش به ارمغان آورده است. یک نمایشگر تمام صفحه با حداقل حاشیه در پنل جلو که روزنه بیضی نمایشگر که شامل دوربین دوگانه سلفی است را در دل خود جای داده است. روزنه نمایشگر اختراع خود سامسونگ است که با گوشی گلکسی ای ۸ اس تجلی یافت و به عبارتی نسل سوم شکاف نمایشگر را بعد از ناچ و واتر دراپ ارائه نمود. در پنل جلو و در زیر نمایشگر ما یک حسگر اثر انگشت اولتراسونیک را می‌بینم که بعد از چند سال، بلاخره سامسونگ آن را در یک موبایل خود به کار گرفته است. از طرفی آیفون ۱۰ اس مکس هم از نمایشگر تمام صفحه بهره می‌برد اما این گوشی دارای شکاف بالای نمایشگر (ناچ) است که ناچ هم احتراع خود اپل است و در ابتدا در گوشی آیفون ۱۰ به کار گرفته شد. اما طراحی ناچ مربوط به سال ۲۰۱۷ است و از این رو آیفون ۱۰ اس مکس طراحی آنچنان جدیدی را ندارد، اگرچه که ناچ نمایشگر از ابتدای سال ۲۰۱۸ فراگیر شد. آیفون ۱۰ اس مکس از اسکنر اثر انگشت بی بهره است ولی فناوری تشخیص چهره سه بعدی را ارائه می‌کند که بسیار پیشرفته است اما گلکسی اس ۱۰ پلاس دارای یک سیستم تشخیص چهره معمولی است که چندان نمی‌تواند امن باشد، اگرچه کاربران اسکنر اثر انگشت پیشرفته را در اختیار خواهند داشت.

مقایسه گلکسی اس 10 پلاس با آیفون 10 اس مکس؛ کدام ارزش خرید بیشتری دارد؟

اما به پنل پشت برویم، در پنل پشت گلکسی اس ۱۰ طراحی تقریبا آشنایی را ارائه می‌کند، طراحی که در سری نوت به کار گرفته شده است. اما دو فرق اساسی در این بین وجود دارد؛ نخست وجود دوربین سه‌گانه که در سری نوت همچون نوت ۹ دیده نمی‌شود و دوم حذف اسکنر اثر انگشت که همانگونه که در بالا گفتیم به زیر نمایشگر منتقل شده است. در پنل پشت آیفون ۱۰ اس مکس اما ما یک دوربین دوگانه را می‌بینم و خبری از دوربین سه‌گانه نیست. پنل پشت هر دو گوشی از ساختار شیشه‌ای است و هر دو گوشی از این طریق فناوری شارژ بی سیم را نیز ارائه می‌کنند اما سامسونگ پا را فراتر گذاشته و فناوری شارژ معکوس را هم ارائه می‌کند که بدین ترتیب می‌توانید برای مثال با اس ۱۰ پلاس خود گوشی آیفون ۱۰ اس مکس را شارژ کنید.

اگر یک جمع بندی برای بخش طراحی داشته باشیم می‌توانیم به وضوح برتری گلکسی اس ۱۰ پلاس را ببینیم اما باید کمی منصف باشیم، چراکه آیفون ۱۰ اس مکس در سال ۲۰۱۸ معرفی شده و گلکسی اس ۱۰ پلاس در سال ۲۰۱۹ میلادی. البته سنگینی وزن آیفون ۱۰ اس مکس ربطی به ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ ندارد و در مجموع وزن این گوشی زیاد است و شاید برای برخی کاربران و به ویژه بانوان این سنگینی وزن آزار دهنده باشد.

نام گوشیابعادوزن
گلکسی اس ۱۰ پلاس۱۵۷٫۶ میلی متر در طول، ۷۴٫۱ میلی متر در عرض و ۷٫۸ میلی متر در ضخامت۱۷۵ گرم
آیفون ۱۰ اس مکس ۱۵۷٫۵ میلی متر در طول، ۷۷٫۴ میلی متر در عرض و ۷٫۷ میلی متر در ضخامت ۲۰۸ گرم

نمایشگر

مقایسه گلکسی اس 10 پلاس با آیفون 10 اس مکس؛ کدام ارزش خرید بیشتری دارد؟

در مورد نمایشگر باید بگوییم که هر دو گوشی دارنده یک نمایشگر بزرگ هستند، به نحوی که اس ۱۰ پلاس یک نمایشگر ۶٫۴ اینچی را ارائه می‌کند و آیفون ۱۰ اس مکس هم یک نمایشگر ۶٫۵ اینچی را عرضه می‌نماید. نمایشگر هر دو موبایل از نوع OLED است اما اس ۱۰ پلاس دارنده نمایشگری جدیدتر با عنوان Dynamic AMOLED است، در حالی که آیفون ۱۰ اس مکس نمایشگر Super AMOLED را داراست. البته پنل هر دو گوشی ساخت سامسونگ می‌باشد اما نمایشگر اس ۱۰ پلاس پیشرفته‌تر است و تصاویر را بهتر و با کیفیت‌تر به نمایش می‌گذارد، چراکه طبیعت پنل جدید Dynamic AMOLED سامسونگ اینگونه است؛ از فناوری اچ دی آر ۱۰ پلاس پشتیبانی می‌کند، فیلتر نور آبی را که برای چشم مضر است، بهتر از پنل Super AMOLED انجام می‌دهد و رنگ‌ها را بهتر به نمایش میکشد. در واقع سامسونگ سعی کرده کیفیت پنل جدید خود را به سطح تلویزیون‌های خود برساند.

نکته بعدی که در نمایشگر این دو دستگاه قابل رویت است، رزولوشن نمایشگر است که سامسونگ کیو اچ دی پلاس را ارائه می‌کند اما آیفون ۱۰ اس مکس رزولوشن فول اچ دی پلاس را تولید می‌کند.

اما نسبت کنتراست در زیر نور خورشید و به واقع نمایش بهتر گوشی در زیر نور خورشید از آن آیفون ۱۰ اس مکس است که بهتر از گلکسی اس ۱۰ پلاس در زیر نور خورشید خدمت دهی می‌کند. گراف زیر این مسئله را نشان می‌دهد.

مقایسه گلکسی اس 10 پلاس با آیفون 10 اس مکس؛ کدام ارزش خرید بیشتری دارد؟

سخت افزار

در بخش سخت افزاری گلکسی اس ۱۰ پلاس دارنده پردازنده اگزینوس ۹۸۲۰ است که اگزینوس ۹۸۲۰ یک پردازنده هشت هسته‌ای با فرآیند ساخت ۸ نانومتری است اما آیفون ۱۰ اس مکس به پردازنده اپل A12 بایونیک مجهز است که این پردازنده اما شش هسته‌ای بوده و طی لیتوگرافی ۷ نانومتری ساخته می‌شود. عملکرد این دو گوشی در بنچمارک‌های مختلف تحت آزمون قرار گرفته است که جیک بنچ و آنتوتو را در ادامه آورده‌ایم.

نام گوشی   آنتوتو جیک بنچ (تک هسته‌ای) جیک بنچ (چند هسته‌ای)
گلکسی اس ۱۰ پلاس ۳۳۳۷۳۶ ۴۵۲۲ ۱۰۳۸۷
آیفون ۱۰ اس مکس ۳۵۳۲۱۰ ۴۷۷۷ ۱۱۴۳۲

به طور کلی به علت عملکرد قدرتمندانه پردازنده‌های اپل، گوشی‌های این شرکت در بنچمارک‌ها عملکرد عالی را از خود به نمایش می‌گذارند اما باید دانست که در دنیای واقعی اوضاع کمی متفاوت است. آیفون ۱۰ اس مکس ۴ گیگابایت رم را ارائه می‌کند و با اینکه انتقاد بسیاری به این ظرفیت رم وجود داد اما اپل آن را کافی می‌داند. اما سامسونگ در بخش رم چیزی برای اس ۱۰ پلاس کم نگذاشته و نهایت رم ۱۲ گیگابایتی را نیز به این دستگاه اضافه نموده که سرعت اجرای برنامه‌ها را به صورت محسوسی افزایش دهد. در بخش حافظه هر دو گوشی خوب عمل می‌کنند و حافظه ۵۱۲ گیگابایتی آیفون ۱۰ اس مکس برای بسیاری از کاربران کافی به نظر می‌رسد اما اگر شما حافظه بیشتری را طلب می‌کنید پس بهتر است به سمت اس ۱۰ پلاس بروید که حافظه ۱ ترابایتی را در اختیار دارد و در کنار خود یک کارت حافظه جانبی را هم ارائه می‌کند که ۵۱۲ گیگابایت دیگر به حافظه دستگاه شما می‌افزاید و به واقع یک لپ تاپ را به شما اعطا می‌کند.

ما یک ویدیو را در ادامه آورده‌ایم که عملکرد این دو گوشی را با سرعت اجرای اپلیکیشن‌ها و بازی‌های مختلف می‌سنجد.

نرم افزار

سامسونگ در بخش نرم افزاری خود به اندروید ۹٫۰ پای با رابط کاربری جدید One UI متکی است و آیفون ۱۰ اس مکس به iOS 12 مجهز می‌باشد. سامسونگ سعی کرده در نسخه جدید رابط کاربری خود راحتی و عملکرد روان را برای کاربر به ارمغان بیاورد و تا حدود زیادی هم موفق بوده است. در این نسخه از رابط کاربری سامسونگ، ویژگی به نام حالت شب گنجانده شده که برای کاربری راحت‌تر و کمتر شدن فشار به چشم کاربر، تم تیره را ارائه می‌نماید. در مورد iOS 12 و ویژگی‌های آن در بررسی گوشی آیفون ۱۰ اس مکس، این نسخه از سیستم عامل اپل را به طور کامل بررسی نمودیم اما می‌توانیم بگوییم که سیستم عامل اپل قابلیت‌های زیادی را ارائه می‌کند. به طور کلی باید گفت که در بخش نرم افزاری بستگی دارد شما با کدام سیستم عامل برتر موبایلی دنیا کار کرده باشید و در این بخش تجربه قبلی شما در کار با این دو دستگاه بسیار مهم است. هر دو پلتفرم اندروید و آی او اس خوب عمل می‌کنند اما باید پذیرفت امنیت آی او اس بسیار بالاتر از اندروید است، اگرچه که گسترده‌گی و ارائه اپلیکیشن‌های اندرویدی بیشتر است.

دوربین

مقایسه گلکسی اس 10 پلاس با آیفون 10 اس مکس؛ کدام ارزش خرید بیشتری دارد؟

سامسونگ که در افزایش دوربین گوشی‌های خود بسیار محافظه کار بود و تا رسیدن گلکسی اس ۹ پلاس حتی حاظر به ارائه دوربین دوگانه نبود از اواخر سال ۲۰۱۸ دیدگاه خود را تغییر داد و دوربین سه‌گانه و چهارگانه را ارائه کرد که فصلی نو در بحث دوربین گوشی‌های هوشمند را برای این کمپانی رقم زد. اس ۱۰ پلاس دوربین سه‌گانه را ارائه می‌کند و آیفون ۱۰ اس مکس به دوربین دوگانه مجهز است. در حال حاضر اکثر گوشی‌های پرچمدار در روز و به طور کلی در شرایط نوری مناسب عکس‌های خوبی را می‌گیرند اما چیزی که آنها را از هم متمایز می‌کند، تصاویر گرفته شده در شب و به عبارتی در شرایط نوری ضعیف است.

نمونه تصاویر این دو گوشی را آورده‌ایم تا ببینید کدامیک تصویر بهتری را در شب و شرایط نوری ضعیف ارائه می‌نماید.

نمونه تصاویر گلکسی اس ۱۰ پلاس در شب

نمونه تصاویر آیفون ۱۰ اس مکس در شب

همانگونه که قابل مشاهده است گلکسی اس ۱۰ پلاس در نور ضعیف و در شب تصاویر بهتری را نسبت به آیفون ۱۰ اس مکس به ثبت می‌رساند. همچنین جزئیات و رنگ‌ها را نیز به نحو بهتری به نمایش می‌کشد.

باتری

هر دو گوشی از باتری خوبی برخوردار هستند و هر دو شارژ سریع را پشتیبانی می‌کنند و هر دو گوشی ساپورت شارژ بی سیم را در خود دارند. البنه سامسونگ این بار با ارائه فناوری شارژ معکوس با سرعت ۹ وات یک گام خود را از دیگر رقبا پیش انداخته، به نحوی که شما می‌توانید با فناوری شارژ معکوس گوشی و گجت‌های دیگر را شارژ نمایید. برای شارژ بی سیم هم شما باید پد شارژ بی سیم را بصورت جداگانه خریداری نمایید و درون جعبه این دو گوشی پد شارژ بی سیمی وجود ندارد.

نام گوشی ظرفیت باتری مدت زمان مکالمه (شبکه ۳G) مدت زمان وب گردی مدت زمان پخش ویدیو (بصورت مستمر)
گلکسی اس ۱۰ پلاس ۴۱۰۰ میلی آمپری ۲۴ ساعت ۱۱ ساعت و ۴۹ دقیقه ۱۴ ساعت و ۵۳ دقیقه
آیفون ۱۰ اس مکس ۳۱۷۴ میلی آمپری ۱۶ ساعت و ۰۸ دقیقه ۱۱ ساعت و ۰۶ دقیقه ۱۳ ساعت و ۴۳ دقیقه

قیمت

گلکسی اس ۱۰ پلاس و آیفون‌ ۱۰ اس مکس قیمت بالایی را در اختیار دارند و در حال حاضر از عهده خرید هر کاربری خارج می‌باشند. در هر صورت، قیمت نسخه‌های مختلف این دو گوشی در ادامه آمده است:

نام گوشی نسخه ۶۴ گیگابایتی نسخه ۱۲۸ گیگابایتی نسخه ۲۵۶ گیگابایتی نسخه ۵۱۲ گیگابایتی نسخه یک ترابایتی
گلکسی اس ۱۰ پلاسندارد ۱۰۰۰ یورو ندارد
» ۱۲۵۰ یورو (نسخه معمولی)
» ۱۲۶۰ یورو (نسخه سرامیکی)
» ۱۵۰۰ یورو (نسخه معمولی)
» ۱۶۰۰ یورو (نسخه سرامیکی)
آیفون ۱۰ اس مکس ۱۰۹۹ دلار ندارد ۱۲۴۹ دلار ۱۴۴۹ دلار ندارد

همانگونه که مشاهده می‌کنید قیمت‌های بالای ۱۰۰۰ دلار و یورویی چیزی نیست که هر کاربری بتواند آنها را خریداری نماید. در زمینه ارائه محصولات با قیمت بالا، اپل و سامسونگ به یک مسابقه دست زده‌اند که تنها به ضرر کاربران تمام شده است.

جمع بندی

این یک واقعیت است که هر دو گوشی از قیمت گزافی برخوردار هستند اما اگر مسئله قیمت برای شما بی اهمیت است، گلکسی اس ۱۰ پلاس قدرت و امکانات زیادی را به شما اعطا می‌کند. از دوربین سه‌گانه گرفته تا رم ۱۲ گیگابایتی و حافظه ۱ ترابایتی قابل ارتقا تا باتری با ظرفیت ۴۱۰۰ میلی آمپری مجهز به فناوری شارژ معکوس تا نمایشگر با روزنه O نمایشگر (اینفینیتی O) همگی از مواردی هستند که ارزش خرید بالاتری را نسبت به آیفون ۱۰ اس ایجاد می‌کنند. در نهایت باید خاطر نشان کنیم که مقایسه ما کمی ناعادلانه بود، چراکه آیفون ۱۰ اس مکس در سال ۲۰۱۸ رونمایی شده و اس ۱۰ پلاس در سال ۲۰۱۹٫، بنابراین بدیهی است که گلکسی اس ۱۰ پلاس از تکنولوژی‌ها و امکانات جدیدتری برخوردار شود.

نظر شما در مورد این دو گوشی چیست؟ دیدگاه خود را با ما و دیگر کاربران نیوتک در میان بگذارید.

 

3 دیدگاه

  1. مرسی مثل همیشه عالی نوشتید من اس ۸ دارم میخوام گوشیم رو عوض کنم بین اپل و سامسونگ موندم. خیلی از دوستام میگن اپل تو ایران کارایی نداره. الان که این مقایسه رو خوندم دیدم S10+ بیشتر برای خرید میارزه.

     
  2. مشکل گوشی های اپل رم پایینشون هستش و بس. تو ویدیو هم مشخص هستش که اس ۱۰ پلاس برنامه ها رو زودتر از آیفون ۱۰ اس مکس اجرا میکنه. اپل یک ارتقا رم داشته باشه هیچ گوشی حریفش نیست.

     
  3. باتری این دوتا گوشی با اینکه از نظر ظرفیت خیلی با هم فرق دارن اما تنها تو مکالمه اس ۱۰ پلاس بهتر عمل میکنه وگرنه تو وبگردی و فیلم دیدم تفاوت اندک هستش با اینکه نمایشگر ایکس اس مکس بزرگتره. من یکی از دوستام ایس اس مکس رو داره کیفیت عکس گرفتن تو شب رو بهتر از این چیزی که شما گذاشتید انجام میده حتی بهتر از عکس های اس ۱۰ پلاس که اینجا آپلود کردین.

     

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

14 + چهار =