شاید معرفی پردازنده‌های دسکتاپ اپل به تاخیر بیفتد

0

طرح‌های اپل برای معرفی پردازنده‌های دسکتاپ خود ممکن است کمی به تأخیر بیفتد. CNET دیروز گزارش داد که جرارد ویلیامز سوم، مدیر ارشد این شرکت در معماری پلتفرم پردازنده، اپل را در ماه فوریه پس از ۹ سال کار در آنجا ترک کرد.

ویلیامز سوم، رهبری توسعه پردازنده‌های اپل از A7 که در آیفون ۵S در سال ۲۰۱۳ به کار گرفته شد، تا A12X که در جدیدترین مدل‌های آیپد پرو یعنی آیپد پرو ۱۱ و ۱۲٫۹ استفاده شده بود، بر عهده داشت. CNET گفت ویلیامز سوم در ابتدا طراحی هسته‌های سفارشی CPU برای تراشه‌های اپل را رهبری می‌کرد و سپس برای نظارت بر طرح بندی سیستم بر روی تراشه (SoC) به کار خود ادامه داد.

شایعات در مورد برنامه‌های اپل مبنی بر ساخت پردازنده‌های دسکتاپ خودش برای مدتی طولانی شنیده شده‌ است. در آوریل سال ۲۰۱۸ وقتی بلومبرگ گزارش داد اپل خواهان جایگزین شدن پردازنده‌های خود با پردازنده‌های اینتل در مدل مک در اوایل سال ۲۰۲۰ است، این شایعات قوت گرفت.

اپل عنوان کرده بود که آیپد پرو سریع‌تر از ۹۲ درصد از رایانه‌های همراه، از جمله دیوایس‌های مبتنی بر پردازنده‌های اینتل Core i7 است و نتایج اولیه بنچمارک مشهور Geekbench این ادعاها را تایید می‌کند.

DigiTimes هم گزارش داده که شرکت تایوانی TSMC سازنده انحصاری پردازنده جدید اپل A13 خواهد بود که می‌تواند اولین پردازنده اپل لقب بگیرد که به چیزی غیر از یک دستگاه مبتنی بر iOS راه خواهد یافت.

بلومبرگ گزارش دیگری را نیز منتشر کرده که می‌گوید اپل قصد دارد تا پردازنده‌های دسکتاپ خود را در سال ۲۰۲۰ ارائه کند و Axios نیز با گزارشی مبنی بر اینکه اینتل برنامه‌های اپل را برای کنار زدن CPU های خود تایید کرده‌است، پی‌گیری کرد.

اپل همچنین پردازنده‌های A12 Bionic خود را به دستگاه‌های آیپد ایر و آیپد مینی ۲۰۱۹ که در اوایل ماه جاری میلادی معرفی شده‌اند، وارد کرده است. A12X منحصر به فرد برای آیپد پرو باقی می‌ماند، اما واضح است که این شرکت قصد دارد چیپ‌های قدرتمند خود را به محصولات بیشتری وارد کند.

مشخص نیست که چگونه رفتن ویلیامز سوم بر برنامه ساخت پردازنده‌های سفارشی اپل تاثیر می‌گذارد. به گفته CNET، او در حدود ۶۰ اختراع ثبت‌ شده دارد، اما این یک اشتباه است که بخواهیم موفقیت تراشه‌های اپل را به نام یک فرد ثبت کنیم اما باید ببینیم نظر همکاران ویلیامز سوم در رابطه با رفتن وی چیست.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

ده − ده =