با پورت‌های گوناگون کامپیوترها آشنا شوید (قسمت چهارم)

0

به احتمال فراوان تا کنون به کررات پورت‌های کنار لپ‌تاپ و یا پشت کیس کامپیوتر خود را مشاهده کرده‌اید ولی ممکن است از تعدادی از این درگاه‌ها تاکنون استفاده نکرده باشید و از کاربرد آن‌ها آگاهی نداشته باشید لذا در ادامه این گزارش قصد داریم شما را با درگاه‌های مختلف رایانه آشنا کنیم.

تعدادی از پورت‌های لپ‌تاپ مانند درگاه USB به دلیل کاربرد روزمره و فراوان بسیار شناخته شده هستند. آشنایی با کاربرد درگاه‌ها و وسایل الکترونیکی قابل اتصال به آن‌ها می‌تواند در بسیاری از اوقات کار با رایانه را امری کمک کننده بسازد. هر کدام از این درگاه‌ها، ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی دارند به عنوان مثال درگاهی برای اتصال نمایشگر به لپ‌تاپ و درگاهی نیز برای اتصال آداپتور وجود دارد.

شاید تا کنون برای شما پیش آمده باشد که بخواهید دستگاهی خاص را به لپ‌تاپ خود متصل کنید ولی به دلیل عدم آشنایی با کابل اتصال یا پورت مربوطه نتوانسته‌اید اتصال را به درستی انجام دهید. البته تعداد و کاربردهای پورت‌های لپ‌تاپ‌های مختلف ممکن است با هم متفاوت باشد ولی در حالت کلی جایگاه‌های مشخصی برای اتصال دستگاه‌هایی مانند چاپگر، تلویزیون و … در همه لپ‌تاپ‌ها وجود دارد.

اهمیت پورت‌های اتصال در لپ‌تاپ زمانی درک می‌شود که باتوجه به نیازمان بخوانیم دستگاهی را به رایانه وصل کنیم و آن زمان اگر دریابیم هیچ‌گونه جایگاه خاصی برای اتصال دستگاه مورد نظر به رایانه وجود ندارد مطمئنا دچار مشکل می‌شویم. با توجه به اهمیت به سزای جایگاه‌های اتصال در رایانه‌ها در ادامه به معرفی و بررسی نقش انواع پورت‌های رایانه می‌پردازیم.

این آخرین قسمت از سری گزارش‌های آشنایی با درگاه مختلف رایانه و کاربرد آن‌ها است امیدواریم با مطالعه و استفاده از این گزارش‌ها در هنگام نیاز برای استفاده از این درگاه‌ها و یا اتصال دستگاه‌های جانبی به رایانه رومیزی و لپ‌تاپ دیگر دچار ابهام و سردرگمی نشوید. سعی کردیم در تمامی قسمت‌های آشنایی با درگاه‌های مختلف رایانه کاربرد پورت‌های مختلف به زبانی ساده بیان شود تا تمامی کاربران با هر سطح دانش از رایانه، مفاهیم را به خوبی درک کنند.

بخوانید؛

پورت Micro USB

درگاه Micro USB بیشتر برای شارژ گوشی و تبلت به کار می‌رود و احتمالا کمتر آن را در لپ‌تاپ و رایانه مشاهده کرده‌اید. درگاه میکرو یو‌اس‌بی نوع ۲.۰ سرعتی برابر ۴۸۰ مگابایت برای انتقال داده دارد. البته بعضی از دستگاه‌های حافظه جانبی به نوع ۳.۰ این درگاه مجهز هستند. نرخ انتقال داده در درگاه میکرو یو‌اس‌بی نوع ۳.۰ سریع‌تر از نوع ۲.۰ آن است. در صورت عدم امکان استفاده از پورت Micro USB Type 2.0 کافی است با تهیه یک مبدل به راحتی دستگاه‌های مورد نظر خود را به رایانه و یا لپ‌تاپ وصل کنید.

پورت Mini USB

درصد استفاده و کاربرد درگاه Mini USB بسیار کمتر از Micro USB است و این درگاه به جز در مواردی مانند بعضی از حافظه‌های جانبی، کنسول‌های بازی مانند PS3 و دستگاه‌های جانبی خاص دیده نمی‌شود. در واقع شما هرگز درگاه Mini USB در لپ‌تاپ، رایانه رومیزی، گوشی و تبلت مشاهده نمی‌کنید اما به راحتی می‌توانید با استفاده از یک کابل Type A یا Type C دستگاهی دارای پورت Micro USB را به دستگاهی با پورت Mini USB وصل کنیم.

پورت Thunderbolt 3

درگاه Thunderbolt 3 سریع‌ترین پورت موجود در جهان است که می‌تواند با سرعتی برابر ۴۰ گیگابایت بر ثانیه به انتقال داده بپردازد یعنی چهار برابر سریع‌تر از USB 3.1 نسل دوم است. درگاهی با چنین سرعتی توانایی اتصال دو مانیتور برای نمایش تصاویر با کیفیت ۴K را دارد. بسیاری از تولید‌کنندگان بزرگ لپ‌تاپ در جهان در محصولات جدید خود این پورت را تعبیه کرده‌اند. تاندربولت نوع ۳ می‌تواند برای اتصال گرافیک جانبی که در هنگام اجرای بازی‌های رایانه‌ای با کیفیت بسیار بالا کاربرد دارند به رایانه و یا لپ‌تاپ وصل شود.

تاندربولت نوع ۳ نسخه ارتقا یافته و بسیار پیشرفته USB Type C است و برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ روی برخی از لپ‌تاپ‌ها قرار گرفت. البته نسل‌های گذشته تاندربولت مانند Thunderbolt 2 و نسل اول آن در دستگاه‌های بسیار محدودی وجود داشتند. در صورت نبودن درگاه اتصال تاندربولت نوع ۳ در رایانه می‌توان از مبدل برای اتصال استفاده کرد.

پورت VGA

این درگاه به عنوان پدربزرگ پورت‌های ارائه فایل‌های تصویری در رایانه شناخته می‌شود و برای اولین با در سال ۱۹۸۷ بر روی رایانه به کارگیری شد. این درگاه هنوز هم در بسیاری از رایانه‌های رومیزی وجود دارد. اما به دلیل بزرگی و وجود ۱۵ پین اتصال در درگاه VGA امروزه دیگر کاربران این پورت را بر روی لپ‌تاپ‌ها مشاهده نمی‌کنند.

اتصال از طریق درگاه VGA نوعی اتصال آنالوگ است و به همین دلیل در صورت استفاده از کابل‌های بلندتر از حد استاندار ممکن است در طولانی مدت سیگنا‌ل‌های ارسالی باعث تخریب کابل شوند. به علت عدم وجود این درگاه در لپ‌تاپ‌های امروزی کاربران ناگزیر هستند با خرید یک مبدل VGA به DVI به قیمت ۱۰ دلار از این درگاه استفاده کنند.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

سه × دو =