AMD گرافیک ۷ نانومتری رادئون ۷ را با قیمت ۶۹۹ دلاری معرفی کرد

0

کمپانی AMD در کنفرانس خود در نمایشگاه CES 2019 لاس وگاس جدا از معرفی پردازنده نسل سوم رایزن، از یک کارت گرافیک نیز با عنوان رادئون ۷ – Radeon VII نیز پرده برداشت که این محصول طی فرآیند ۷ نانومتری ساخته شده و کاربران عادی و گیمرها را هدف قرار داده است.

این گرافیک بر پایه نسل دوم معماری وگا – Vega می‌باشد که در حال حاضر با فرآیند ساخت ۷ نانومتری معرفی شده اما این معماری در گذشته هم بر روی Radeon Instinct وجود داشته که کاربران تجاری از آن بهره می‌برند و حال AMD آن را برای دیگر کاربران نیز در دسترس قرار داده است.

رادئون ۷ دارای ۶۰ واحد محاسباتی و ۳۸۴۰ پردازنده جریان (استریم) است که با فرکانس کاری تقویت شده ۱٫۸ گیگاهرتزی فعالیت می‌کند. ظرفیت حافظه VRAM این گرافیک به ۱۶ گیگابایت از نوع (HBM2) می‌رسد که پهنای باند ۱ ترابایت بر ثانیه را ارائه می‌نماید. البته جای تعجب ندارد که کمپانی AMD از نوع حافظه HBM2 به جای GDDR6 بهره می‌گیرد، چراکه تاکنون در مورد هر مدل وگا همین بوده است.

AMD در این گرافیک از یک فن سه‌گانه بهره برده تا بتواند کارایی خنک کنندگی را بالا ببرد و در فرکانس‌های بالاتر مشکلی نداشته باشد. علاوه بر این AMD باید یک گرافیک با توان طراحی حرارتی ۲۹۵ واتی را خنک کند.

AMD اعلام می‌کند که معماری ۷ نانومتری دارای عملکرد ۲۵ درصد سریع‌تر نسبت به مدل قبلی است، در حالی که همان مقدار انرژی را مصرف می‌کند. این به چه معنی است؟

این یعنی اینکه در کارهای ایجاد محتوا، AMD ادعا می‌کند که Radeon VII از Radeon RX Vega 64 در هر جایی از عملیات (blender) تا ۲۷ درصد و در (OpenCL) تا ۶۲ درصد بهتر و برتر عمل می‌کند.

مواردی که در بالا ذکر کردیم مناسب ارزیابی می‌شود اما ما می‌خواهیم ببینیم که در حوزه گیم عملکرد رادئون ۷ چگونه است، همانطوری که در بالا AMD گفته که این گرافیک بیشتر گیمرها را هدف قرار داده است.

طی آزمایشی که خود AMD بر روی گرافیک رادئون ۷ و Radeon RX Vega 64 انجام داده و بازی بتلفیلد ۵ را بر روی آنها اجرا کرده است، در نگاه اول ۳۵ درصد گرافیک جدید رادئون ۷ از گرافیک رادئون آر ایکس وگا ۶۴ بهتر عمل کرده که باید بگوییم که رقم چشمگیری است. البته ما نمی‌دانیم که AMD چه تنظیماتی را اعمال کرده اما می‌توانیم با توجه به مشخصات این دو اعلام کنیم که AMD تنظیمات با رزولوشن ۴K را برگزیده است.

اما نکته جالب‌تری که برای ما بسیار حائز اهمیت است، ادعای AMD مبنی بر اینکه، گرافیک جدید رادئون ۷ توانسته بر GeForce RTX 2080 انویدیا نیز غلبه کند.

باز هم، ما نمی‌دانیم که چه تنظیماتی توسط AMD اعمال شده اما این شرکت ادعا کرده که در ۱۱ بازی و در DirectX 12 توانسته در عملکرد Vulkan از GeForce RTX 2080 شرکت انویدیا پیشی بگیرد. اما AMD در اینجا به یک نکته مهم هیچ اشاره‌ای نکرده و آن پشتیبانی از فناوری رهگیری پرتو (Ray Tracing) است که انویدیا بر روی آن بسیار مانور می‌دهد و بسیار نیز آن را مهم ارزیابی می‌کند.

AMD قیمت گرافیک رادئون ۷ را حدود ۶۹۹ دلار تعیین کرده که هم قیمت گرافیک RTX 2080 انویدیا و ۱۰۰ دلار کمتر از نسخه موسسان آن است. اما به دلیل اینکه AMD تکلیف ساپورت گرافیک خود از فناوری رهگیری پرتو را مشخص نکرده، فروش سختی پیش روی AMD خواهد بود.

رادئون ۷ در تاریخ ۷ فوریه –  ۱۸ بهمن ماه در دسترس عموم خواهد بود.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

17 − 8 =