AMD از نسل سوم پردازنده‌های رایزن مبتنی بر فرآیند ۷ نانومتری پرده برداشت

0

همانطوری که وعده داده شده بود، کمپانی AMD پردازنده های جدید رایزن – Ryzen خود را مبتنی بر فرآیند ساخت ۷ نانومتری در نمایشگاه جهانی CES 2019 معرفی کرد که این پردازنده بر اساس معماری Zen 2 هستند. در این جا باید به این نکته اشاره داشت که پردازنده رایزن کمپانی AMD به تدریج پیشرفت می‌کند و این بار باید عملکرد قابل توجهی را در محصولات نسل فعلی AMD از سری رایزن عرضه کند.

AMD می‌گوید، سری Ryzen 3000 خود را در اواسط سال ۲۰۱۹ راه اندازی خواهد کرد. ما واقعا امیدوار بودیم که زودتر از اینها پردازنده‌های سری جدید رایزن را ببینیم، اما باید گفت که این زمان بندی با نقشه راه AMD مطابقت دارد و این شرکت قصد ندارد با عجله کردن خود را در چاه بیندازد و از هدف اصلی خویش را دور نماید.

تراشه‌های نسل سوم رایزن کمی متفاوت‌تر از محصولات فعلی هستند. AMD یک طراحی چیپ‌ست که متشکل از دو بلوک پردازنده است را انجام داده است.

AMD برای اینکه قدرت نسل سوم رایزن را نشان دهد، یک مدل خاص از پردازنده جدید رایزن را که ۸ هسته‌ای / ۱۶ ترند بود و صد البته فرکانس کاری آن نامشخص بود را در پیش چشم افرادی که در مراسم رونمایی حضور داشتند، تحت آزمون قرار داد. بدین ترتیب که این پردازنده را با یک پردازنده Core i9-9900K اینتل در بنچمارک Cinebench R15 اجرا کرد.

نمرات در بخش آزمون چند هسته‌ای حکایت از قدرت پردازنده جدید AMD داشته است:

  • پردازنده نسل سوم رایزن: نمره ۲۰۵۷
  • پردازنده Core i9-9900K اینتل: نمره ۲۰۴۰

این نمره نشان می‌دهد که AMD واقعا پیشرفت کرده و اگر به نمره پردازنده نسل فعلی یعنی Ryzen 7 2700X در بنچمارک Cinebench نگاه بیاندازیم که ۱۸۰۹ است و نمره پردازنده i9-9900K اینتل که ۲۰۶۳ است، متوجه می‌شویم که AMD در نسل فعلی پردازنده خویش واقعا پیشرفت کرده است. به طور خاص می‌توانیم به این نکته اشاره کنیم که AMD در مرحله اولیه حدود ۱۳ درصد پیشرفت کرده که این امر با توسعه این پردازنده تا زمان عرضه به بازار می‌تواند به ۱۵ تا ۲۰ درصد نیز افزایش پیدا کند که خیره کننده است.

اما در این بین سوال بزرگی که ذهن ما را به خود مشغول کرده، این است که آیا پردازنده نسل سوم رایزن می‌تواند شکاف در عملکرد گیمینگ را کاهش دهد یا نه. ما پاسخ این سوال را نمی‌دانیم اما یک نکته در مراسم رونمایی این پردازنده و به طور خاص در بخش توان طراحی حرراتی این پردازنده روی داد و آن این بود که رایزن نسل سوم در محدوده ۱۳۳ وات فعالیت می‌کرد که این مهم برای پردازنده اینتل حدود ۱۸۰ وات بود.

در نهایت دو نکته دیگر نیز در مورد این پردازنده AMD وجود دارد که آنها را بیان می‌کنیم. نخست اینکه پردازنده نسل سوم رایزن، نخستین پردازنده این شرکت است که از پلتفرم PCI Express 4.0 پشتیبانی خواهد کرد. دوم اینکه AMD می‌گوید پردازنده‌های جدید آن در مادربردهای سوکت فعلی AM4 کار خواهند کرد، بنابراین صاحبان سیستم‌های موجود، نیاز نیست که دستگاه خود را ارتقا دهند. البته این کاربران بدون ارتقا سیستمشان، نباید انتظار داشته باشند همه ویژگی‌های برتر پردازنده‌های نسل سوم رایزن، (به عنوان مثال، PCIe 4.0) را در اختیار داشته باشند. با این حال، حداقل می‌توانند امیدوار باشند بدون ارتقا سیستم خودt نسل جدید پردازنده‌های AMD را تجربه خواهند کرد.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

5 × پنج =