اپیک گیمز با راه اندازی فروشگاه اختصاصی به جنگ علیه گوگل و اپل می‌رود

0

آنگونه به نظر می‌رسد که کمپانی اپیک گیمز (Epic Games) با پرداختن هزینه قرار دادن بازی‌های خود در فروشگاه‌های اپل و گوگل مشکل دارد و این مشکل در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی به بازی‌های کامپیوتری این شرکت نیز کشیده شد و این شرکت درصدد بر آمد تا یک فروشگاه بازی های کامپیوتری مجزا از استیم (Steam) شرکت ولو (Valve) راه اندازی کند.

اپیک گیمز برای ناشران و توسعه دهندگانی که در این فروشگاه محصولات خود را عرضه کنند حق ۱۲ درصدی برای هر فروش را در نظر گرفته، در حالی که ولو از ناشران و توسعه دهندگان حق ۳۰ درصدی را از هر فروش دریافت می‌نماید. کمپانی اپیک گیمز فروشگاه Epic Games Store را در دسامبر ۲۰۱۸ راه اندازی کرده و مبارزه جانانه خود را با فروشگاه استیم شرکت ولو را کلید زده است.

اکنون اپیک گیمز پا را فراتر گذاشته و می‌خواهد توسعه فروشگاه خود را به محصولات اندروید و آی او اسی بکشاند و به رقیبی برای گوگل و اپل تبدیل شود. روش کار اپیک گیمز برای مقابله با اپل و گوگل مشابه روش انجام شده با استیم ولو است و قرار است در این فروشگاه نیز هر توسعه دهنده‌ای که در این فروشگاه محصولی را عرضه کند از هر فروشش تنها ۱۲ درصد حق فروش دریافت شود که کمتر از نصف میزانی است که اپل و گوگل دریافت می‌کنند. اپل و گوگل نیز همانند ولو حق فروش ۳۰ درصدی را دریافت می‌کنند.

متأسفانه، طرح‌های اپیک در این زمان بسیار مبهم است. این شرکت تنها به وال استریت جورنال می‌گوید که فروش برخی از اپلیکیشن‌های اندرویدی در سال ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد، با همان هزینه‌ای که ناشران و توسعه دهندگان در سیستم مشابه محصولات کامپیوتری پرداخت می‌کنند، یعنی همان ۱۲ درصدی که در بالا بدان اشاره داشتیم.

استراتژی تلفن همراه اپیک تقریبا با اندروید آغاز می‌شود و به پایان می‌رسد، زیرا واقعا راهی برای شکستن فضای برنامه در iOS وجود ندارد. با این حال، یکی از تحلیلگران بازار به وال استریت ژورنال گفته که شاید اپیک با این کار سبب شد که گوگل حق فروش در گوگل پلی را پایین بیاورد و این کار بر روی اپل نیز تاثیر بگذارد و این شرکت نیز مجبور شود حق دریافتی از ناشران و توسعه دهندگان را کاهش دهد.

شایان ذکر است که اپیک تجربه فروش عالی یک بازی خارج از مجموعه گوگل پلی را داشته و بازی مشهور و محبوب فورتنایت را در گوگل پلی قرار نداده و در عوض آن را از طریق سایت خود به فروش رسانده است.

به نظر می‌رسد که فعلا تنها شرکتی که بتواند کمی گوگل را اذیت کند همین اپیک است. منتظر مبارزه جانانه این دو شرکت خواهیم بود.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

16 + هفده =