مدیاتک: خط تولید پردازنده‌های سری هلیو ایکس پایان نیافته است

0

کمپانی کوالکام در صنعت تولید تراشه، به وضوح از سامسونگ و مدیاتک جلوتر است، با این حال تراشه‌های رده متوسط هلیو که توسط مدیاتک تولید می‌شوند، همیشه در بین تولیدکنندگان گوشی جایگاه ویژه ای داشته اند و با توجه به قیمت مناسب آنها، در محصولات میان رده کمپانی‌های تولید کننده گوشی به کار گرفته می‌شوند. اما مدیاتک در مورد پردازنده‌های پرچمدار خود اقدام خاصی را انجام نداده و دو سال پیش که این شرکت پردازنده پرچمدار هلیو ایکس ۳۰ را معرفی کرد، دیگر خبری از رونمایی از پردازنده رده بالا از سوی این شرکت نشده است.

در حال حاضر اما گزارش‌های جدید نشان می‌دهند که در شرکت مدیاتک خبرهایی است و این شرکت قصد دارد دوباره وارد عرصه تولید پردازنده‌های پرچمدار شود. امروز هم خود مدیاتک عنوان داشته که با توجه به اینکه این شرکت تمرکز خود را بر روی پردازنده‌های میان رده هلیو P نموده است، شاید این گمان پیش آید که مدیاتک دست از توسعه پردازنده پرچمدار برداشته اما اینگونه نیست و سری هلیو X بازنشسته نشده و همچنان بسته به نیاز بازار عرضه خواهد شد.

مدیاتک از پردازنده جدیدی که قرار است از سری هلیو ایکس وارد بازار شود، صحبتی نکرده اما اخرین پردازنده مربوط به سری هلیو ایکس با عنوان هلیو ایکس ۳۰ دارای فرآیند ساخت ۱۰ نانومتری می‌باشد و و از معماری ۱۰هسته‌ای، سه خوشه‌ای، استفاده می‌کند که شامل دو هسته پردازشی پر قدرت Cortex A73، چهار هسته متوسط Cortex A53 و چهار هسته کم قدرت Cortex A35 است. در واقع، این تراشه به ندرت توسط تولید کنندگان استفاده می‌شود و تنها به برخی تولید کنندگان چنین محدود بوده است. نخستین گوشی که این پردازنده را در خود به کار گرفت، میزو پرو ۷ بود.

آخریت تراشه معرفی شده کمپانی مدیاتک، هلیو پی ۹۰ است که یک پردازنده میان رده محسوب می‌شود و طی فرآیند ۱۲ نانومتری ساخته شده است. این پردازنده دارای معماری ۸هسته‌ای، دو خوشه‌ای، است که هسته‌های پردازشی آن شامل دو هسته پردازشی پر قدرت Cortex A75 و شش هسته پردازشی Cortex A55 می‌شود.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

هشت − هفت =