کیرین ۹۹۰ برای نخستین بار طی فرآیند ۷ نانومتری با فناوری EUV ساخته خواهد شد

0

کمپانی هواوی به تازگی کیرین ۹۸۰ را معرفی کرده اما ما در حال حاضر شایعاتی را می‌شنویم که این کمپانی قصد دارد از پردازنده کیرین ۹۹۰ نیز رونمایی به عمل آورد. البته چون این حرف‌ها در حد شایعه است ما نمی‌توانیم با قطعیت آنها را تایید کنیم. اما یک چیز در این بین روشن است که هواوی سخت در تلاش است تا پردازنده بسیار بهتری را نسبت به اپل، کوالکام، سامسونگ و یا حتی مدیاتک بسازد. ما چندی پیش شنیدیم که هواوی قصد دارد با یک ارتقا مناسب پردازنده‌ای به نام کیرین ۹۸۵ را معرفی کند اما امروز گفته شده پردازنده پرچمدار آینده هواوی در راه است که با لیتوگرافی به وسیله اشعه ماوراء بنفش (EUV) ساخته خواهد شد و احتمالا نام کیرین ۹۹۰ را بر خود خواهد داشت.

هواوی رابطه نزدیکی را در این چند سال با شرکت تایوانی تولید کننده پردازنده یعنی TSMC برقرار کرده است و پردازنده‌های کیرین ۹۶۰، کیرین ۹۷۰ و کیرین ۹۸۰ را به ترتیب طی فرآیند ۱۶ نانومتری، ۱۰ نانومتری و ۷ نانومتری در این شرکت تولید کرده است. مطابق گفته‌های هواوی توسعه پروژه کیرین ۹۸۰ هزینه‌ای بیش از ۳۰۰ میلیون دلار را بر دستان هواوی گذاشته است و استارت پروژه نیز از سال ۲۰۱۵ خورده است. هواوی با همکاری TSMC مطالعاتی را برای ساخت کیرین ۹۸۰ طی فرآیند ۷ نانومتری آغاز کردند و این مطالعات که به طراحی کیرین ۹۸۰ منتهی شده، بیش از ۳۶ ماه طول کشیده شده است.

TSMC در حال حاضر فرآیند تولید انبوه پردازنده طی فرآیند ۷ نانومتری را آغاز کرده اما به زودی فرآیند نسل دوم ۷ نانومتری (N۷ پلاس)را مبتنی بر لیتوگرافی EUV ایجاد می‌کند و در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ تولید انبوه را کلید میزند.

کیرین ۹۹۰ برای نخستین بار با مودم ۵G ادغام خواهد شد و طی فرآیند ۷ نانومتری نسل دوم EUV در شرکت TSMC ساخته خواهد گشت.

البته این پایان کار نیست و TSMC تولید پردازنده طی فرآیند ۵ نانومتری را نیز با استفاده از فناوری EUV ادامه خواهد داد. انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۰ تولید انبوه اینگونه از پردازنده‌ها شروع شود.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

هفده − 5 =