با پورت‌های گوناگون کامپیوترها آشنا شوید (قسمت دوم)

0

به احتمال فراوان تا کنون به کررات پورت‌های کنار لپ‌تاپ و یا پشت کیس کامپیوتر خود را مشاهده کرده‌اید ولی ممکن است از تعدادی از این درگاه‌ها تاکنون استفاده نکرده باشید و از کاربرد آن‌ها آگاهی نداشته باشید لذا در ادامه این گزارش قصد داریم شما را با درگاه‌های مختلف رایانه آشنا کنیم.

تعدادی از پورت‌های لپ‌تاپ مانند درگاه USB به دلیل کاربرد روزمره و فراوان بسیار شناخته شده هستند. آشنایی با کاربرد درگاه‌ها و وسایل الکترونیکی قابل اتصال به آن‌ها می‌تواند در بسیاری از اوقات کار با رایانه را امری کمک کننده بسازد. هر کدام از این درگاه‌ها، ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی دارند به عنوان مثال درگاهی برای اتصال نمایشگر به لپ‌تاپ و درگاهی نیز برای اتصال آداپتور وجود دارد.

شاید تا کنون برای شما پیش آمده باشد که بخواهید دستگاهی خاص را به لپ‌تاپ خود متصل کنید ولی به دلیل عدم آشنایی با کابل اتصال یا پورت مربوطه نتوانسته‌اید اتصال را به درستی انجام دهید. البته تعداد و کاربردهای پورت‌های لپ‌تاپ‌های مختلف ممکن است با هم متفاوت باشد ولی در حالت کلی جایگاه‌های مشخصی برای اتصال دستگاه‌هایی مانند چاپگر، تلویزیون و … در همه لپ‌تاپ‌ها وجود دارد.

اهمیت پورت‌های اتصال در لپ‌تاپ زمانی درک می‌شود که باتوجه به نیازمان بخوانیم دستگاهی را به رایانه وصل کنیم و آن زمان اگر دریابیم هیچ‌گونه جایگاه خاصی برای اتصال دستگاه مورد نظر به رایانه وجود ندارد مطمئنا دچار مشکل می‌شویم. با توجه به اهمیت به سزای جایگاه‌های اتصال در رایانه‌ها در ادامه به معرفی و بررسی نقش انواع پورت‌های رایانه می‌پردازیم. ما در مقاله‌ای که چند روز پیش منتشر کردیم به برخی از پورت‌ها پرداخته‌ایم و اکنون به برخی دیگر می‌پردازیم.

پورت DVI

با اینکه تقریبا در هیچ لپ‌تاپی پورت DVI را مشاهده نمی‌کنید ولی به نوعی بهترین گزینه ورودی برای نمایش تصویر در هر مانیتور با کیفیت fullHD و یا پایین‌تر درگاه DVI می‌باشد. کاربران به راحتی می‌توانند با یک مبدل از طریق پورت HDMI و یا Display port به درگاه DVI متصل شوند. اتصال از طریق درگاه DVI بسته به نوع نمایشگر بخش تصاویری با کیفیت ۲K تا ۴K را امکان پذیر می‌سازد.

پورت microSD card reader

امروزه کارت‌های microSD حافظه‌ای بسیار پرکاربرد در انواع گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها هستند و با اندازه‌ای کوچک گاهی فضای ذخیره‌سازی تا ۲۵۶ گیگابایت را فراهم می‌کنند. درگاه کارت خوان microSD در اکثر لپ‌تاپ‌ها وجود دارد. به علت قیمت پایین این نوع مموری و کاربرد فراوان آن‌ها بسیاری از کاربران تمایل زیادی به استفاده از این فضای ذخیره‌سازی و تبادل اطلاعات آن با رایانه دارند. کاربران حتی می‌توانند ویندوز ۱۰ را روی این کارت‌ها نصب کنند.

از رایانه یا لپ‌تاپ شما درگاه کارت خوان microSD ندارد با قیمتی مناسب می‌توانید یک مبدل کارت خوان تهیه کنید و از طریق USB آن را به رایانه متصل و استفاده کنید.

پورت SD Card Reader

معمولا در دوربین‌های دیجیتال از این نوع کارت حافظه استفاده می‌شود و فضای ذخیره‌سازی مناسبی را برای انواع دوربین‌ها فراهم می‌کند. کاربران با اتصال کارت حافظه SD از طریق درگاه کارت خوان SD Card در لپ‌تاپ و رایانه می‌توانند اطلاعات دوربین و یا هر دستگاه دیگری را به رایانه منتقل کنند. در صورت عدم وجود درگاه کارت خوان SD Card با خرید یک مبدل به راحتی می‌توانید از طریق USB به لپ‌تاپ متصل شوید.

پورت USB Type-A

پورت USB Type-A با نام دیگر یو‌اس‌بی معمولی نیز شناخته می‌شود و رایج‌ترین نوع USB در لپ‌تاپ‌ها و انواع رایانه‌ها است. تقریبا در تمامی رایانه‌ها این نوع درگاه را وجود دارد. این نوع یو‌اس‌بی دارای شکل مستطیلی است و متناسب با نوع سخت‌افزار درگاه موجود در لپ‌تاپ از سرعت‌های USB2.0 و USB3.0 پشتیبانی می‌کند. در جهان تقریبا بی‌نهایت دستگاه از طریق این پورت به رایانه متصل می‌شود و به نوعی مهم‌ترین و متداول‌ترین درگاه رایانه است.

پورت USB Type-B

کاربران درگاه اتصالی به شکل این مربع که پورت USB Type-B نامیده می‌شود در میان درگاه‌های رایانه خود مشاهده نمی‌کنند ولی اتصال ورودی بساری از دستگاه‌های جانبی رایانه مانند پرینتر‌ها از این نوع است. در واقع این نوع از ‌یو‌اس‌بی با اینکه در بین پورت‌های رایانه وجود ندارد ولی در میان دستگاه‌های جانبی درگاهی متداول است.

در بیشتر موارد کابل مورد نظر برای اتصال پرینتر و یا اسکنر به رایانه دارای سری از نوع USB Type-b و سر دیگری که به رایانه متصل می‌شود از نوع USB Type-C است. البته در صورت عدم وجود کابل فوق برای اتصال می‌توان از مبدل‌هایی نیز استفاده کرد.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

سه + 16 =