پردازنده ۷ نانومتری اسنپدراگون ۸۵۵ کوالکام رسما پرده برداری شد

0

تاکنون فکر می‌شد که پردازنده پرچمدار بعدی کوالکام که در اجلاس فناوری اسنپدراگون در هاوایی رونمایی خواهد شد، اسنپدراگون ۸۱۵۰ نام خواهد گرفت ولی اکنون کوالکام با رونمایی از پردازنده پرچمدار خود با نام اسنپدراگون ۸۵۵ روند معمول نام گذاری خود را پی گرفت و شایعات قبلی در این مورد را رد نمود. این رونمایی در بامداد امروز صورت پذیرفته است.

اسنپدراگون ۸۵۵ طی فرآیند ۷ نانومتری ساخته شده است که به میزان قابل توجهی مصرف باتری را بهبود می‌بخشد و همزمان عملکرد دستگاه را نیز به طور قابل توجهی ارتقا می‌دهد. در مراسم رونمایی عنوان شد که این پردازنده به هوش مصنوعی مجهز است که سه برابر بهتر از نسخه پیشین عمل می‌نماید.

یک پردازنده تصویر اختصاصی جدید وجود دارد که می‌تواند پردازش عمیق را با ۶۰ فریم بر ثانیه انجام دهد و همچنین به طور چشمگیری می‌تواند اجرای برنامه‌های مبتنی بر واقعیت افزوده را بهبود بخشد. پردازنده تصویر جدید همچنین امکان ضبط ۴K HDR را در ۶۰ فریم بر ثانیه فراهم می‌کند، در حالی که تنها به ۲۵ درصد از توانی که پردازنده پیشین در این بخش می‌گذاشت، نیاز خواهد داشت.

متاسفانه کوالکام از جزئیات فنی همانند تعداد و نوع هسته‌ها سخنی به میان نیاورده است. ولی اعلام شد امروز این مشخصات نیز مشخص خواهند گشت که ما به محض دریافت آنها در نیوتک منتشر خواهیم کرد.

دو رویداد جداگانه نیز در خلال رونمایی اسنپدراگون ۸۵۵ برگزار شد. نخستین رویداد به معرفی اسکنر اثر انگشت در زیر نمایشگر اختصاصی کوالکام تعلق داشت که این اثر انگشت یک اثر انگشت با فناوری اولتراسونیک است. این فناوری بسیار بهتر و برتر از اثر انگشت نوری است که در برخی از گوشی‌های چینی همانند ویوو ایکس ۲۱ یو دی، شیائومی می ۸ پرو و می ۸ اکسپلورر به کار گرفته شده است. کوالکام این سنسور خود را Qualcomm 3D Sonic Sensor نامیده که حتی اگر نمایشگر شما مرطوب و کثیف هم باشد می‌تواند اثر انگشت شما را تشخیص داده و کارهایی همانند باز کردن قفل گوشی را انجام دهد.

اسنپدراگون ۸۵۵ قابلیت پشتیبانی از شبکه ۵G را داراست و این کار را با مودم X50 خود انجام می‌دهد، اگرچه که نوع ۴G آن نیز با مودم جدید X24 LTE کوالکام در دسترس خواهد بود که قادر است به طور تئوری سرعت دانلود را به ۲ گیگابیت بر ثانیه برساند. پس این بر عهده تولیدکنندگان دیوایس‌های الکترونیکی خواهد بود که آیا می‌خواهند گوشی ۴G عرضه کنند و یا گوشی ۵G تا اسنپدراگون ۸۵۵ با توجه به شرایط آنها در دسترسشان قرار گیرید. کوالکام عنوان داشته که تقریبا همه کمپانی‌های مطرحی که گوشی اندرویدی تولید می‌کنند، سال ۲۰۱۹ گوشی مبتنی بر ۵G را عرضه خواهند کرد. به طور خاص ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که یک مدل خاص از گلکسی اس ۱۰ سامسونگ، به پردازنده اسنپدراگون ۸۵۵ مبتنی بر مودم ۵G مجهز باشد.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

پانزده + 7 =