انویدیا از قدرتمندترین گرافیک دسکتاپ جهان با نام تایتان RTX پرده برداشت

0

از چند روز قبل شایعه شده بود که انویدیا قصد دارد از کارت گرافیک تایتان RTX رونمایی به عمل آورد و امروز این شرکت آمریکایی از این کارت گرافیک قدرتمند ویژه دسکتاپ‌ها پرده برداشت. اگر فکر می‌کنید که قیمت کارت‌های گرافیک سری RTX 20 گزاف است باید بگوییم که تایتان آرتی‌ایکس قرار است یک قرص تلخ باشد.

مشخصات این کارت گرافیک همان چیزی است که ما انتظار داریم؛ این گرافیک دارنده ۴۶۰۸ هسته کودا، ۷۲ هسته‌ RT (مبتنی بر معماری تورینگ) و ۵۷۶ هسته تانسور است. همچنین گرافیک مذکور دارای باس ۳۸۴ بیتی است و حافظه آن نیز ۲۴ گیگابایت می‌باشد که دو برابر حافظه موجود در تایتان V است. این پردازنده توان طراحی حراتی ۲۸۰ واتی را ارائه می‌نماید.

فرکانس کاری پایه این گرافیک، ۱۳۵۰ مگاهرتزی است و در حالت بوست و یا همان تقویت شده به ۱۷۷۰ مگاهرتز می‌رسد. در واقع، این بسیار شبیه یک Quadro RTX 6000 است، اما بدون درایورهای Quadro ولی با حافظه از نوع GDDR6 با نرخ داده رم ۱۴ گیگابایت بر ثانیه.

تایتان RTX همچنین نشان دهنده بازگشت SLI (NVLink) به این سری می‌باشد، چیزی که در تایتان V وجود نداشت. بدین ترتیب شما می‌توانید با استفاده از Titan RTX NVLink Bridge دو کارت گرافیک تایتان RTX را در کنار هم قرار دهید تا بتوانید به پهنای باند ۱۰۰ گیگابایت بر ثانیه، دسترسی پیدا کنید.

تعجب آور نیست که قیمت این کارت گرافیک بالا باشد، شما برای خرید آن باید ۲۴۹۹ دلار پرداخت کنید، ولی به نظر ما کاربران می‌توانند دو کارت گرافیک RTX 2080 Ti به علاوه یک اتصال NVLink را بخرند و بازهم هزینه کمتری را نسبت به خرید تایتان RTX متحمل شوند. کارت گرافیک RTX 2080 Ti در گران‌ترین مدل خود که به موسسان معروف است تنها ۱۱۱۹ دلار قیمت دارد.

کارت گرافیک تایتان RTX در پایان همین ماه میلادی روانه بازار خواهد شد.

RTX 2080 Ti

Titan V

Titan RTX

معماری پردازنده گرافیکی ۱۲ نانومتری ۱۲ نانومتری ۱۲ نانومتری
هسته کودا (CUDA) ۴۳۵۲ ۵۱۲۰ ۴۶۰۸
فرکانس کاری پایه ۱۳۵۰ مگاهرتز ۱۲۰۰ مگاهرتز ۱۳۵۰ مگاهرتز
فرکانس کاری تقویت شده ۱۵۴۵ مگاهرتز (نسخه معمولی)

۱۶۳۵ مگاهرتز (نسخه موسسان)

۱۴۵۵ مگاهرتز ۱۷۷۰ مگاهرتز
حافظه ۱۱ گیگابایت GDDR6 ۱۲ گیگابایت GDDR6 ۲۴ گیگابایت GDDR6
رابط حافظه گرافیکی (باس) ۳۵۲ بیت ۳۲۰ بیت ۳۸۴ بیت
پهنای باند حافظه گرافیکی ۶۱۶ گیگابایت بر ثانیه ۶۵۳ گیگابایت بر ثانیه ۶۷۲ گیگابایت بر ثانیه
توان طراحی حرارتی (TDP) ۲۵۰ وات ۲۵۰ وات ۲۸۰ وات
قیمت ۹۹۹ دلار (نسخه معمولی)

۱۱۱۹ دلار (نسخه موسسان)

۲۹۹۹ دلار ۲۴۹۹ دلار

 

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

نه + سه =