کیرین ۹۸۰ با معماری ۷ نانومتری قاتل اسنپدراگون ۸۴۵ است

0

همانگونه که پیش بینی می‌شد، هواوی در نمایشگاه IFA 2018 برلین از پردازنده پرچمدار کیرین ۹۸۰ پرده برداشت. هواوی می‌گوید که کیرین ۹۸۰ پردازنده‌ای است که بسیاری از اولین‌ها را در خود دارد؛ کیرین ۹۸۰ نخستین چیپی در جهان است که طی فرآیند پیشرفته ۷ نانومتری ساخته شده است، نخستین پردازنده‌ای است که از هسته پردازشی جدید Cortex-A76 و تراشه گرافیکی Mali-G76 بهره می‌برد، اولین پردازنده‌ای است که به چیپ مودم Cat.21 مجهز شده است که این چیپ مودم سرعت دانلود ۱٫۴ گیگابیت در ثانیه را فراهم می‌کند و در نهایت نخستین پردازنده‌ای است که از رم LPDDR4X با فرکانس کاری ۲۱۳۳ مگاهرتزی پشتیبانی می‌کند. باید بگوییم که کیرین ۹۸۰ دارای ۶٫۹ میلیارد ترانزیستور است.

پردازنده‌ای که اکنون معرفی شده، حاصل سه سال تلاش بی وقفه هواوی است. هواوی با به خدمت گرفتن بیش از ۱۰۰۰ کارشناس طراحی نیمه هادی پیشرفته از طریق بیش از ۵۰۰۰ نمونه اولیه مهندسی، کیرین ۹۸۰ را طراحی نموده است. نتیجه نهایی این تلاش‌ها بهبود ۲۰ درصدی سرعت و عملکرد و کاهش ۴۰ درصدی مصرف انرژی نسبت به نسل قبلی پردازنده‌های هواوی است.

محصولی که هواوی معرفی کرده به طور حتم به جنگ اسنپدراگون ۸۴۵ خواهد رفت که چند ماهی است رونمایی شده و در چندین گوشی هوشمند به کار گرفته شده است. اما کیرین ۹۸۰ تازه معرفی شده و تا ماه آینده در هیچ گوشی به کار گرفته نخواهد شد. نخستین گوشی مجهز به این پردازنده، میت ۲۰ خواهد بود که در مهر ماه رونمایی می‌شود. اما با این حال هواوی پردازنده خود را را اسنپدراگون ۸۴۵ کوالکام مقایسه کرده و از بهبودها نسبت به آن سخن می‌گوید.

در حوزه حافظه، هواوی می‌گوید کیرین ۹۸۰ دارای پهنای باند ۲۰ درصد بیشتر و زمان پاسخ ۲۲ درصد کمتر از اسنپدراگون ۸۴۵ است. به طور عملی، این بدان معنی است که برنامه‌های محبوب و کاربردی دنیا، بسیار سریع‌تر با وجود این پردازنده راه اندازی می‌شوند. در بخش گیم نیز این پردازنده هواوی، ۲۲ درصد فریم بیشتر از اسنپدراگون ۸۴۵ تولید می‌کند و در مصرف انرژی نیز ۳۲ درصد کمتر از آن انرژی مصرف می‌نماید.

عملکرد تصویر ارتقاء دیگری برای تراشه کیرین ۹۸۰ است. با استفاده از یک پردازشگر دوگانه سیگنال تصویری جدید (ISP)، کیرین ۹۸۰ در پردازش دوربین ۴۶ درصد سریع‌تر از سلف خود عمل می‌کند، با افزایش ۲۳ درصدی در کارایی و ۳۳ درصد بهبود در زمان تأخیر.

هواوی بازهم بر روی هوش مصنوعی متمرکز شده و واحد پردازش عصبی خود یعنی NPU را ارتقا داده و بصورت دوگانه طراحی کرده است. این مسئله سبب شده تا شناسایی تصاویر با سرعت بیشتر و به عبارتی با سرعت ۴۵۰۰ تصویر در دقیقه انجام شود. این مهم برای اسنپدراگون ۸۴۵ حدود ۲۳۴۷ تصویر در دقیقه است و برای تراشه اپل A11 حدود ۱۴۵۸ تصویر در دقیقه می‌باشد.

هوش مصنوعی به کارایی بالاتر و کاهش مصرف انرژی این پردازنده کمک شایانی کرده است؛ بدین ترتیب که نیاز کاربر را شناسایی کرده و به مقدار مورد نیاز از توان پردازنده استفاده می‌کند و در سایر موارد با مسکوت گذاشتن پردازنده، به کاهش مصرف انرژی آن کمک زیادی می‌نماید.

معماری کیرین ۹۸۰ دارای هشت هسته است: دو هسته برای عملکرد در حالت توربو، دو هسته برای عملکرد طولانی مدت و چهار هسته کم قدرت برای کارهای معمولی و برای کاهش مصرف انرژی. به طور کلی کیرین ۹۸۰ دارای دو هسته Cortex A76 با فرکانس کاری ۲٫۶ گیگاهرتزی + دو هسته میانه Cortex A76 با فرکانس کاری ۱٫۹۶ گیگاهرتزی + چهار هسته کم قدرت Cortex A55 با فرکانس کاری ۱٫۸ گیگاهرتزی می‌باشد.

کیرین ۹۸۰ سریع‌ترین سرعت Wi-Fi در جهان با سرعت ۱۷۳۲ مگابیت بر ثانیه را ارائه می‌دهد که به طور قابل توجهی بالاتر از ۸۶۶ مگابیت بر ثانیه اسنپدراگون ۸۴۵ یا ۱۰۸۳ مگابیت بر ثانیه با مودم ثالث کوالکام است. بنابراین، با تمام معیارهایی که برای یک کاربر نهایی مهم است، تراشه جدید کیرین ۹۸۰ شکل می‌گیرد تا یک برنده واقعی باشد.

کیرین ۹۸۰ در ابتدا با میت ۲۰، میت پرو و میت ۲۰ پورشه دیزاین وارد بازار خواهد شد.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

11 + 12 =