اگزینوس۹۸۲۰ با معماری سه خوشه‌ای ۲ + ۲ + ۴ معرفی خواهد شد

0

اگزینوس ۹۸۲۰، پردازنده پرچمدار کمپانی سامسونگ است که قرار است در پایان سال جاری میلادی یعنی ۲۰۱۸ معرفی شود. در مورداین پردازنده چند روز پیش چند خبر شنیدیم که از آن جمله باید به استفاده سامسونگ از تراشه گرافیکی Mali-G76 MP18 برای آن گرفته تا ساخته شدن طی فرآیند ۷ نانومتری اشاره کنیم. اکنون در مورد هسته‌های پردازشی این پردازنده شایعاتی مطرح شده است.

بر این اساس، سامسونگ می‌خواهد پیکربندی سه نوع هسته پردازشی را در اگزینوس ۹۸۲۰ به کار بگیرد. این مدل پیکربندی مختص کمپانی تایوانی مدیاتک بوده و البته مدیاتک کمی از این مدل فاصله گرفته اما سامسونگ قصد دارد آن را در پردازنده پرچمدار ۲۰۱۹ خود به کار بگیرد.

مطابق شایعات منتشره از سوی افشا کننده معروف یعنی Ice Universe، اگزینوس ۹۸۲۰ با معماری ۲ + ۲ + ۴ و به عبارتی پردازنده مذکور با دو هسته سفارشی Mongoose M4، دو هسته Cortex-A76 یا دو هسته پردازشی Cortex-A75 و چهار هسته کم قدرت Cortex-A55 پیکربندی خواهد شد و در مجموع هشت هسته پردازشی خواهد داشت. سه خوشه به لطف معماری داینامیک کمپانی ARM قادر خواهند بود در هر پیکربندی ممکن کار کنند. البته با توجه به اینکه اگزینوس ۹۸۲۰ یک پردازنده پرچمدار است و قرار است در گوشی‌های سال ۲۰۱۹ به کار گرفته شود، احتمالا از هسته پردازشی جدید Cortex-A76 بهره خواهد گرفت و فرکانس کاری نهایی آن نیز به ۳٫۳ گیگاهرتز خواهد رسید که یک فرکانس فوق العاده است.

در هر صورت، مشخص نیست چرا سامسونگ می‌خواهد از سه خوشه استفاده کند و معماری ۲ + ۲ + ۴ را پیاده سازی کند، در حالیکه هسته پردازشی سفارشی Mongoose M4 سامسونگ واقعا قدرتمندتر از Cortex-A76 کمپانی ARM است و مصرف انرژی پایین تری را نیز ارائه می‌کند. در اینجا سامسونگ می‌تواند از دو خوشه استفاده کند و به راحتی Cortex-A76 را حذف نماید.

با این حال ما فقط می‌توانیم منتظر باشیم و ببینیم در نهایت هدف سامسونگ از این کار چیست.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

3 × یک =