فیفا و روسیه چه میزان درآمد از مسابقات جام جهانی کسب می‌کنند؟

0

فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) از جام جهانی ۲۰۱۸ میلادی ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار درآمد کسب می کند که ۱۰ درصد بیشتر از رقم پیش بینی شده است.

براساس اسناد مالی فیفا، فدراسیون بین المللی فوتبال برنامه ریزی کرده بود که از فروش حق پخش تلویزیونی مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸، سه میلیارد دلار درآمد کسب کند که ۶۰ میلیون دلار یا دو درصد بیشتر از رقم پیش بینی شده درآمد به دست آورد.

فیفا همچنین از حامیان مالی خود در این جام ۱٫۶۵ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است که ۲۰۰ میلیون دلار بیشتر از سودی بوده که در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل عاید این سازمان شد.

گمانه زنی ها حاکی از آن است که حضور شرکت های چینی بیشتری به عنوان حامی در این مسابقات ( از ۲۰ حامی، شش شرکت چینی هستند) باعث افزایش درآمد فیفا شده است.

فدراسیون بین المللی فوتبال در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل ۴٫۸ میلیارد دلار درآمد کسب کرد که ۱٫۳ میلیارد دلار از جام جهانی ۲۰۱۸ کمتر بود.

در جام جهانی ۲۰۱۰ در آفریقای جنوبی نیز ۳٫۹ میلیارد دلار و جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان ۱٫۹ میلیارد یورو عاید فیفا شده بود.

در همین حال رسانه های روسی از کسب درآمد ۸۲۰ میلیارد روبلی (حدود ۱۳ میلیارد دلار) روس ها به دلیل میزبانی جام جهانی خبر می دهند.

تارنمای روسی «گراژدانسکایا سیلا» در گزارشی در این مورد نوشت: روسیه در پنج سال آینده نیز از درآمد حاصل از برگزاری جام جهانی بی بهره نمی ماند و سالانه بین ۸۰ و ۱۱۰ میلیارد روبل (۱٫۳ میلیارد دلار تا ۱٫۸ میلیارد دلار) سرمایه خارجی جذب می کند.

رسانه روسی نوشت: روسیه در این مدت (پنج سال آینده) براثر استفاده از تاسیسات ساخته شده برای جام جهانی و نیز جذب بیشتر گردشگران خارجی تا ۱۸۰ میلیارد روبل (۲٫۸ میلیارد دلار) درآمد کسب خواهد کرد.

چرا که مسافران جام جهانی در راه بازگشت، سفیران روسیه در حوزه گردشگری خواهند بود و افراد بیشتری را به سمت این کشور توریست پذیر روانه خواهند کرد.

مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ به میزبانی روسیه از ۲۴ خرداد در ۱۲ ورزشگاه ۱۱ شهر آغاز می شود.

مسکو، سن پترزبورگ، کالینینگراد، نیژنی نووگراد، قازان، سامارا، سارانسک، ولگاگراد، رستف نا دُنو، سوچی و یکاترینبورگ شهرهای میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ هستند.

تیم ملی فوتبال ایران یکی از ۳۲ تیم حاضر در این رقابت ها در گروه «B» با اسپانیا، پرتغال و مراکش هم گروه شده است.

ایران در نخستین دیدار خود ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد ۹۷) ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران در ورزشگاه سن پترزبورگ برابر مراکش، در دومین دیدار ساعت ۲۱:۳۰ روز ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد ۹۷) در ورزشگاه قازان به مصاف تیم ملی اسپانیا قهرمان پیشین جام جهانی فوتبال و در سومین بازی گروهی خود ساعت ۲۱:۳۰ روز ۲۵ ژوئن (۴ تیر ۹۷) در سارانسک با یاران رونالدو پرتغالی مدافع عنوان قهرمانی اروپا بازی خواهد کرد.

تیم ملی فوتبال ایران سه شنبه هفته جاری ۱۵ خرداد ماه به عنوان نخستین تیم جام جهانی وارد روسیه شد و در کمپ لوکوموتیو در فاصله ۳۰ کیلومتری غرب مسکو استقرار یافت.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

19 − پانزده =