نخستین کارت گرافیک مستقل اینتل سال ۲۰۲۰ عرضه می‌شود

0

در حالی که سوالات زیادی در مورد کارت گرافیک مجزا اینتل وجود دارد، اکنون ما حداقل یک چیز را از آن می‌دانیم و آن این است که اینتل قرار است این کارت گرافیک مجزا خود را در سال ۲۰۲۰ روانه بازار فروش نماید. اینتل امروز در توئیتر این تاریخ را تایید کرد، آن هم با پیوند به پست ماه نوامبر گذشته‌اش که خبر پیوستن Raja Koduri را به این شرکت داد.

این پست توئیتری یعنی اعلان جنگ به غول‌های گرافیک جهان، یعنی انویدیا و ای ام دی، اینتل در حال آمدن است. برای نخستین بار است که ما کمی درباره گرافیک مستقل اینل چیزی را فهمیده‌ایم، البته اینتل قبلا اعلام کرده بود که در حال کار بر روی یک گرافیک مستقل است که بیشتر گیمرها را هدف گرفته است.

پیش از پیوستن به اینتل، Koduri به عنوان رئیس گروه فن آوری Radeon در AMD مشغول به کار بود و رهبری معماری گرافیکی Vega را بر عهده داشت. اخیرا، اینتل همچنین کریس هوک، یکی از کارکنان سابق AMD را استخدام کرده است، که به عنوان یکی از جدیدترین بازیگران گرافیک مجزا اینتل فعالیت می‌کند. هوک ۱۷ سال در AMD مشغول بود و قبل از آن هم در کمپانی ATI کار می‌کرد. شایان ذکر است که در حال حاضر کمپانی ATI به AMD پیوسته است و در واقع AMD آن را خریداری کرده و به خود الحاق نموده است.

به نظر می‌رسد کاملا روشن است که اینتل به سمت عرضه یک کارت گرافیک مستقل برای گیمرها در حال حرکت است، که باید گفت این مسئله بسیار هیجان انگیز است. از سال ۱۹۹۸ که اینتل گرافیک i740 را که یک کارت AGP بود، عرضه نمود، دیگر گرافیک مستقلی از این شرکت دیده نشد. البته اینتل دارای گرافیک یکپارچه در پردازنده‌های خود می‌باشد، اما گرافیک مستقل را به شکلی قدرتمند تجربه نکرده است.

البته اینتل با یک نبرد سخت مواجه است. هر دو شرکت AMD و Nvidia در چارچوب برنامه‌ای مشخص حرکت می‌کنند و هر دو کمپانی نقشه‌های خود را برای معماری‌های گرافیک آینده در اختیار دارند. انویدیا در ماه آگوست و طی کنفرانس Hot Chips از  نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی خود  صحبت خواهد کرد و ممکن است یک گرافیک جدید از سری GeForce را نیز معرفی کند.

در هر صورت اینتل با موانع دشواری روبرو است و مشخص نیست کاربران تا چه میزان به گرافیک‌های این شرکت اعتماد نمایند و معلوم نیست آیا همانند پردازنده‌های این شرکت، از گرافیک‌های آن هم استقبال می‌نمایند، در حالی که گرافیک‌های مطمئن و اعتماد پس داده‌ای چون انویدیا و ای ام دی وجود دارند.

در هر صورت باید صبر کرد و دید اینتل چه کاری از پیش خواهد برد.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

1 + پانزده =