چیپ مادربرد Z390 اینتل برای پشتیبانی از پردازنده‌های کافی لیک در راه است

0

بسیاری از مادربردهای مبتنی بر چیپ Z370 در بازار برای ست شدن با پردازنده‌های کافی لیک – Coffee Lake اینتل وجود دارند. علاوه بر این برخی دیگر از ماردبردها با چیپ های ارزان‌تر نیز وجود دارند که از پردازنده‌های نسل هشتم اینتل پشتیبانی می‌کنند. اکنون اینتل تصمیم گرفته یک چیپ مادربرد جدید را برای پردازنده‌های نسل هشتم خود روانه بازار فروش کند.

خبر اینکه اینتل قصد دارد چیپ مادربرد جدیدی را روانه بازار کند را این شرکت در سایت خود قرار داده بود و از چیپ جدید خود با نام چیپ Z390 نام برد که البته بعد از مدتی آن را از وبسایت خود حذف نمود. البته قبل از اینکه اطلاعات در مورد این چیپ حذف شود، یک وبسایتی خبری به نام Anandtech توانست برخی جزئیات این چیپ را بدست آورد.

خب، چیپ‌ست Z390 اینتل چه در چنته دارد؟ این یک ارتقاء بزرگ در برابر چیپ Z370 نیست، اما دو چیز اصلی را اضافه می‌کند: پشتیبانی از شش پورت USB 3.1 Gen2 (10Gbps) و دیگری پشتیبانی از شبکه بی سیم ۸۰۲٫۱۱ac.

اینتل به طور اساسی همه چیز را برای عرضه پرشور خود آماده می‌کند. اگر به خاطر داشته باشید، وقتی که اولین بار پردازنده کافی لیک عرضه شد، تنها گزینه برای استفاده از این پردازنده، چیپ مادربرد Z۳۷۰ بود. در حالی که این چیپ برای ست کردن با یک پردازنده با کیفیت بالا مانند i7-8700K بسیار عالی است اما این دلیل نمی‌شود که چیپ‌های ارزان‌تری وجود نداشته باشد.

برای حل این مشکل، اینتل اخیرا چندین چیپ ارزان‌تر را که از پردازنده‌های سری کافی لیک پشتیبانی می‌کنند، از جمله H370، B360 و H310 را عرضه کرده است. در حالی که از نظر قیمتی این چیپ‌ها ارزان‌تر هستند، ولی آنها دارنده ویژگی‌های موجود در Z370، از جمله شبکه بی سیم داخلی و پورت USB 3.1 Gen2 نیستند.

Z390 شامل تمام ویژگی‌های مشابه موجود در Z370 است، مانند قابلیت اورکلاک و پشتیبانی از Intel Optane Memory، و موارد جدیدی را که اینتل در آخرین چیپ‌ست‌های رده پایین‌تر آن قرار داده است.

هنگامی که اینتل به طور رسمی چیپ‌ست Z390 خود را معرفی کند، Z370 در جایگاه کمی عجیب قرار خواهد گرفت. این امر می‌تواند فروش خوب مادربردهای مبتنی بر چیپ Z370 را در پی داشته باشد، که می‌تواند جالب توجه باشد، البته اگر برای خریداران پورت USB 3.1 Gen2 و اتصال Wi-Fi 802.11ac مهم و در اولویت نباشد.

جزئیات جیپ مادربرد Z390 اینتل را در ادامه مشاهده کنید.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

پنج × دو =