مقایسه سیستم تشخیص چهره آیفون ۱۰ با وان پلاس ۵T و نوت ۸ سامسونگ

0

قابلیت تشخیص چهره از سال ۲۰۱۱ بخشی از برنامه اندروید بود؛ زمانی که تشخیص چهره بر روی سامسونگ گلکسی نکسوس معرفی شد (احتمالا این موضوع یادتان نمی آید).

قابلیت تشخیص چهره هنوز به صورت گسترده فراگیر نشده است، با این حال محبوبیت آن در حال افزایش است. نه فقط به این دلیل که تکنولوژی پیشرفت کرده است بلکه به این دلیل که نسبت به حسگر اثر انگشت راحت‌تر است.

نمایشگر تمام صفحه به همراه طراحی بدون حاشیه، تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند را مجبور کرده است که حسگر اثر انگشت را به پشت گوشی انتقال دهند و یا اینکه به مانند آن چه در آیفون ۱۰ رخ داد، این ویژگی را از روی گوشی بردارند. بنابراین در آینده ممکن است شرکت‌ها برای تشخیص هویت از راهکارهایی مانند حسگر اثر انگشت زیر صفحه و قابلیت تشخیص چهره استفاده کنند.

گوشی های آیفون ۱۰، گلکسی نوت ۸ و وان پلاس ۵T دارای قابلیت تشخیص چهره هستند.در این مطلب می‌خواهیم ببینیم کدام یک از این گوشی‌ها در این قابلیت بهتر عمل می‌کنند.

خارج از خانه

اولین آزمایشی که انجام شده است امتحان این گوشی‌ها در محیط با نور کافی بوده است که هر سه گوشی به خوبی جواب داده‌اند و بدون هیچ مشکلی چهره را شناخته‌اند. در هوای روشن، یا بعد از ظهر ابری یا اینکه زیر سایه درخت هر سه گوشی عملکرد مناسبی داشتند.

داخل خانه

اما مشکلات پس از وارد شدن به خانه شروع به ظاهر شدن کردند. گوشی نوت ۸ سامسونگ، نسبت به دو گوشی دیگر، زمان بیشتری برای شناسایی وقت صرف کرد. در حالی که آیفون ۱۰ و وان پلاس ۵T به طور معمول کار می کردند. کم نور کردن چراغ‌ها(محیط) شرایط را برای سامسونگ بدتر کرد.سامسونگ همچنان کار می‌کرد اما برای شناسایی چند ثانیه زمان می‌خواست.

تاریکی کامل

در تاریکی کامل نوت ۸ شکست خورد و نتوانست گوشی را باز کند. در حالی که آیفون ۱۰ و وان پلاس ۵T هنوز هم بدون تاخیر کار می‌کنند. وان پلاس ۵T قابلیتی دارد که در موقعیت‌های کم نور(تاریک)، نور صفحه را با ملایمت افزایش می‌دهد تا به قابلیت تشخیص چهره کمک می‌کند. این گزینه قابل فعال سازی است و در اینجا فعال بوده است.

استفاده از عینک طبی

استفاده از عینک‌های طبی تاثیری بر عملکرد قبلی گوشی‌ها نداشت، به طوری که نتایج قبلی تکرار شد. آیفون ۱۰ و وان پلاس ۵T در هیچ یک از محیط‌های خارج منزل، داخل خانه و فضای تاریک(با اینکه عینک بر چشم بود) مشکلی نداشتند اما فبلت سامسونگ در فضای خیلی تاریک باز هم نتوانست شناسایی را انجام دهد. برای نوت تفاوتی ندارد که عینک داشته باشیم یا خیر. این گوشی در فضای تاریک عملکرد خوبی ندارد.

استفاده از عینک آفتابی

پس از استفاده از عینک آفتابی نتایج متفاوت بود. گاهی اوقات تشخیص می‌دادند و گاهی اوقات با توجه به میزان نور محیط، زاویه نگهداری گوشی، پشت یا جلو بودن خورشید چهره را تشخیص نمی‌دادند.

اما با توجه به نتایج به نظر می‌رسد آیفون ۱۰ بهترین است. این گوشی با عینک آفتابی معمولی بدون polarization کار می‌کند. عینک‌های فتوکرومیک هم مشکلی ایجاد نمی‌کنند. تنها زمانی که با آیفون ۱۰ مشکل پیدا شد زمانی بود که خورشید در پشت سر قرار گرفته بود و عینک‌ها بر چهره قرار داشت.

با استفاده از هر نوع عینک آفتابی، وان پلاس عملکرد ضعیف تا متوسطی داشت. گاهی اوقات سریع شناسایی می‌کرد و برخی اوقات به یک یا دو ثانیه زمان نیاز داشت و گاهی اوقات نیز به طور کامل ناموفق بود.این عملکرد نمی‌تواند قابل اعتماد باشد اما حداقل نسبت به نوت ۸ که با عینک‌های آفتابی رابطه خوبی نداشت(عملکرد بدی داشت) بهتر بود.

شال

استفاده از شال برای هر سه گوشی یک مانع بود اما وان پلاس عملکرد بهتری داشت. با اینکه آیفون ۱۰ و نوت ۸ هر بار چهره را تشخیص نمی‌دادند، وان پلاس حتی زمانی که دهان و بینی نیز پوشیده بود، توانست قفل صفحه را باز کند.

کلاه زمستانی و کلاه نقاب‌دار

استفاده از کلاه زمستانی نیز تاثیری در عملکرد سه گوشی نداشت و هر سه توانستند بدون کاهش سرعت، عملکرد عادی خود را داشته باشند.

استفاده از کلاه نقاب دار یا cap بر عملکرد آیفون ۱۰ تاثیری نداشت و وان پلاس نیز قابل اعتماد ظاهر شد اما متاسفانه نوت ۸ عملکرد خوبی نداشت که به نظر می‌رسد به دلیل سایه‌ای است که کلاه بر روی نیمی از چهره می‌اندازد.

نتیجه گیری

از بین گوشی‌های که قابلیت تشخیص چهره را دارا هستند این سه گوشی هوشمند محبوب‌تر می‌باشند. این مقایسه نشان می‌دهد که ممکن است یک گوشی از لحاظ کیفیت قابل اتکا باشد اما قابلیت تشخیص چهره‌ی آن به اندازه کافی قدرتمند نباشد(نوت ۸) به طور کلی می‌توان گفت که از بین سه گوشی آیفون ۱۰، وان پلاس ۵T و نوت ۸ دو گوشی آیفون و وان پلاس عملکردی بالا در سطح یک گوشی هوشمند برتر داشتند.

آیفون ۱۰ با استفاده از دوربین عمیق پیشرفته و آرایه‌ای از پرتوهای مادون قرمز برای ایجاد اسکن چهره در حالت سه بعدی استفاده می‌کند. از سوی دیگر وان پلاس به سادگی از دوربین جلو و الگوریتم‌های نرم افزاری برای شناسایی چهره‌ها استفاده می‌کند.

اما در رابطه با نوت ۸ انتظارات بیشتری از این گوشی سامسونگ بود تا عملکردی بهتری از آن ببینیم. این گوشی تنها در شرایطی کار می‌کند که شرایط مطلوب باشد. بنابراین اگر سامسونگ قصد دارد که این قابلیت را بر روی گوشی‌های خود نگه دارد باید حتما آن را بهبود ببخشد.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

پانزده − 5 =