انویدیا از Titan V پرده برداشت؛ پرقدرت‌ترین کارت گرافیک تاریخ جهان

0

به نظر می‌رسد انویدیا سریع‌ترین کارت گرافیک تاریخ جهان را معرفی کرده است. کارت گرافیک تایتان وی – Titan V قدرتمندترین GPU های کامپیوتری است که تا به حال ساخته شده است. این اولین GPU مصرف کننده بر اساس معماری جدید Volta شرکت NVIDIA است. این کارت گرافیک واقعا پر قدرت ظاهر شده است و واژه قدرتمند به واقع برازنده آن است.

تایتان V با قیمت بسیار زیاد ۳۰۰۰ دلار (۲۹۹۹ دلار) به فروش می‌رسد و در حوزه فعالیت‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و پردازش شبیه سازی علمی متمرکز است. از ویژگی‌های کارت گرافیک مذکور باید به جای گذاری ۲۱٫۱ میلیارد ترانزیستور در ساخت آن، ۱۱۰ ترافلاپس، ۱۲ گیگابایت حافظه HBM2 (برای اولین بار در یک محصول انویدیا از این نوع حافظه بهره گرفته شده است)، ۵۱۲۰ هسته CUDA و ۶۴۰ “هسته تانسور” که در این مورد گفته شده تا ۹ برابر عملکرد بهتری در یادگیری عمیق نسبت به نسل پیشین از خود نشان می‌دهد، اشاره داشت. این کارت گرافیک در دو رنگ مشکی و طلایی عرضه شده است.

جانسون هوانگ، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت انویدیا می‌گوید: ما مرزهای تازه‌ای را با معماری جدید، دستورالعمل‌ها، فرمت‌های عددی، معماری حافظه و پیوندهای پردازنده شکسته‌ایم. “با تیتان V، ما Volta را به دست محققان و دانشمندان در سراسر جهان قرار می‌دهیم.

هنوز هیچ کلمه‌ای در مورد زمانی که ولتا به کارت‌های گرافیک مناسب بازی کردن می‌آید، گفته نشده است. معماری پاسکال کنونی انویدیا بیش از یک سال و نیم پیش با GTX 1080 معرفی شد که هنوز هم یکی از بهترین GPU های بازی موجود در بازار است. تولید کارت‌های گرافیک بازی مبتنی بر معماری Volta بسیار گران خواهد بود و به نظر می‌رسد انویدیا روند تولید کارت گرافیک ویژه بازی بر اساس معماری پاسکال را ادامه دهد.

Titan V در حال حاضر در دسترس است، البته نه بصورت گسترده.

در جدول زیر مقایسه فنی NVIDIA Titan V vs Titan Xp vs GTX 1080 Ti را ببینید.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

چهار + پنج =