تحولی اساسی در زمینه تولید باتری تلفن همراه؛ سرعت شارژ ۵ برابر سریع‌تر می‌شود

0

محققان موسسه SAIT وابسته به سامسونگ از تحولی اساسی در زمینه تولید باتری تلفن همراه خبر داده‌اند که سرعت شارژ آنها را نسبت به باتری های فعلی ۵ برابر سریع تر می کند.

تحول یاد شده به افزایش ظرفیت ذخیره سازی باتری های لیتیومی نیز منجر می شود. دستاورد مذکور مربوط به ماده گرافن است که با استفاده از آن باتری های پرظرفیت و سریع شارژ شونده برای استفاده در گوشی های هوشمند، خودروهای برقی و لپ تاپ ها تولید خواهد شد.

گرافن از جمله مواد شیمیایی شگفت انگیز موجود در طبیعت است که از آن برای مستحکم سازی و افزایش عمر آسفالت، ارتقای کیفیت نمایشگرهای گوشی های هوشمند، کشتن باکتری ها و خنک کردن پای انسان هم استفاده شده است.

گرافن ماده ای باریک و انعطاف پذیر است و استحکام و ثبات شیمیایی بالایی دارد و رسانایی الکتریسیته در آن ۱۰۰ برابر بیشتر از مس است. همچنین گرافن الکترون ها را ۱۴۰ برابر سریع تر از سیلیکون جابجا می کند.

این ویژگی ها تولید شارژرهای تلفن همراه و خودروهای برقی با قدرت و کیفیت بالاتر را تسهیل می کند. محققان سامسونگ با همکاری پژوهشگران دانشگاه ملی سئول گرافن را با سیلیس ترکیب کرده و ماده ای شبیه به ذرت بو داده شبیه به توپ تولید کرده اند که به عنوان آنود استفاده می شود. همچنین نقش کاتود بر عهده ترکیبی مشابه که با نیکل پوشانده شده گذاشته شده است.

در حالی که باتری های فعلی لیتیومی در حدود یک ساعت زمان را برای شارژ به خود اختصاص می‌دهند، این رقم در مورد باتری های یادشده به تنها ۱۲ ساعت می رسد. همچنین ترکیبات یادشده باعث افزایش ۴۵ درصدی ظرفیت باتری های لیتیومی می شوند. مقاومت این باتری ها هم با استفاده از گرافن به ۶۰ درجه سانتیگراد افزایش می یابد.

این تحقیق در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

20 + 2 =