ایران‌خودرو نخستین خودروی دیزلی سواری ساخت داخل را رونمایی می‌کند

0

گروه صنعتی ایران‌خودرو به عنوان بزرگترین خودروساز کشور و خاورمیانه، همواره توانسته است اولین‌ها را در صنعت خودروسازی کشورمان رقم بزند. حال در این راستا قرار است ایران‌خودرو باز هم اولین دیگری را در این صنعت به ارمغان آورد؛ به‌طوری‌که قرار است به زودی از اولین خودروی سواری دیزلی کشور رونمایی کند.

این در حالی است که طی دهه‌های اخیر بسیاری از کارشناسان صنعت خودرو با توجه به ظرفیت و مزایایی که موتورهای دیزلی از آن برخوردارند، به لزوم استفاده از این نوع موتورها در بخش سواری کشور تلاش ورزیده‌اند.

حال بر اساس این نیاز شرکت ایران‌خودرو، نخستین خودروی دیزلی سواری کشور را با کمک متخصصان آلمانی و تحت لیسانس این کشور، به تولید انبوه می‌رساند.

در مورد مزایای این موتور ابتدا باید گفت که موتورهای دیزلی نسبت به موتورهای بنزینی استهلاک بسیار کمی دارند که این کاهش استهلاک مرهون احتراق اشتعالی بودن آن است.

این در حالی است که در موتورهای بنزینی به دلیل احتراقی که به واسطه شمع تولید می‌شود ضربه و کوبش در سیلندر ایجاد و همین امر سبب استهلاک می‌شود.

این موتور EFD که توسط ایران‌خودرو به تولید رسیده، دارای حجم ۱۵۰۰ سی سی بوده و ۱۲۰ اسب‌بخار قدرت دارد. این موتور استاندارد آلودگی یورو ۵ را پاس کرده است. موتور دیزلی ایران‌خودرو مجهز به توربو با تکنولوژی VGT است.

بر اساس این گزارش، این موتور با همکاری شرکتی آلمانی با نام ABL ساخته شده که پیش‌تر نیز موتورهای EF7 را تولید کرده است. گفتنی است که ایران‌خودرو در طراحی این موتور دیزلی از سهم ۳۰ درصدی برخوردار بوده است.

با توجه به خصوصیاتی که از موتور دیزلی ایران‌خودرو ذکر شد، این خودروی دیزلی می‌تواند بازار بسیار خوبی برای ایران‌خودرو ایجاد و بازار خودروی کشورمان را متحول کند.

یکی از بارزترین ویژگی‌های این خودروی دیزلی کم‌استهلاک‌بودن این نوع از خودروهاست که می‌تواند توجه بسیاری از مشتریان بازار خودروی کشورمان را به خود جلب کند. همچنین کیفیت قطعات این نوع از موتورها نسبت به خودروهای بنزینی به مراتب بالاتر است.

این گزارش حاکی است که گروه صنعتی ایران‌خودرو امروز از پژو ۲۰۷ صندوقدار اتوماتیک و دستی نیز رونمایی می‌کند که این خودرو نیز می‌تواند بازاری خوب را برای خود رقم بزند.

به صورت کلی ایران‌خودرو طی دو سال گذشته توانسته با توجه به قراردادهایی که از برجام حاصل شده است، خودروهایی با کیفیت و تنوع را روانه بازار خودروی کشورمان کند.

از سویی به نظر می‌رسد با توجه به اینکه ایران‌خودرو می‌خواهد سهم خود را از بازار خودروی کشورمان افزایش دهد، طراحی و تولید محصولاتی که می تواند به نیازهای مختلف بازار پاسخ دهد، رمز این گسترش بازار باشد.

حال باید دید در آینده بازار خودروی کشورمان چه اتفاقاتی خواهد افتاد و شرکت ایران‌خودرو نیز در این بین چه محصولات دیگری را روانه بازار خودروی کشورمان خواهد کرد.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

نوزده − هجده =