گوگل با پرداخت ۳ میلیارد دلار به اپل موتور جستجوی پیش فرض آیفون شد

0

گوگل با پرداخت رقم بی سابقه ۳ میلیارد دلار به اپل موفق شد عنوان موتور جستجوی پیش فرض گوشی آیفون را از آن خود کند؛ دستاوردی که درآمد کلانی برای گوگل ایجاد می‌کند.

تشدید رقابت میان گوشی های اندرویدی و آیفون که از چند سال قبل آغاز شد، موجب شده است برخی برنامه‌های محبوب گوگل مانند یوتیوب و نقشه گوگل از آیفون حذف شود.

رقابت فزاینده گوگل و اپل در حوزه های مختلف فناوری هم باعث شده تا این دو شرکت چندان تمایلی به همکاری با هم نداشته باشند، اما این موجب نمی شود گوگل برای افزایش محبوبیت جستجوگر خود در میان کاربران آیفون تلاش نکند.

موتور جستجوی پیش فرض مرورگر سافاری اپل همیشه گوگل بوده است و این شرکت برای تداوم این وضعیت پول‌های کلانی را به اپل می پردازد.

گوگل این بار حاضر شده است سه میلیارد دلار به اپل بپردازد تا تضمین کند در سال ۲۰۱۷ باز هم مرورگر پیش فرض سافاری باقی بماند. این شرکت در سال ۲۰۱۴ به همین منظور یک میلیارد دلار به اپل پرداخته بود و حالا این رقم سه برابر شده است.

گوگل با این کار ۵ درصد از سود عملیاتی سالانه اپل در سال ۲۰۱۷ را تولید کرده است و ممکن است مجموع این رقم تا دو سال آینده به ۲۵ درصد هم برسد. در عین حال کل درآمد گوگل از دنیای موبایل هم از ۱۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به ۵۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته و بخش زیادی از این امر ناشی از همکاری اپل است.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

سیزده + دوازده =