مقایسه پژو۵۰۸ با رنو تلیسمان؛ فرانسوی‌های بازار ایران

0

تشابه قیمتی و اختلاف نه چندان زیاد، می‌تواند مشتریان هر دو خودرو را نسبت به انتخاب رقیب راضی کند ولی واقعا تلیسمان و ۵۰۸ مثل یکدیگر هستند؟

ایران‌خودرو به تازگی مدل ۲۰۱۶ پژو ۵۰۸ را به فروش می‌رساند. این در حالی است که نماینده رسمی رنو در ایران، از مهر ۹۵ این خودرو را به بازار کشور عرضه کرده است.

نگین‌خودرو نسخه E3 تلیسمان را با قیمت ۱۸۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ثبت‌نام می‌کند و ایران‌خودرو ۵۰۸ فول‌آپشن مدل ۲۰۱۶ را با قیمت ۱۷۹ میلیون تومان به دست مصرف‌کننده می‌رساند. این تشابه قیمتی و اختلاف نه چندان زیاد، می‌تواند مشتریان هر دو خودرو را نسبت به انتخاب رقیب راضی کند ولی واقعا تلیسمان و ۵۰۸ مثل یکدیگر هستند؟

مقایسه قیمت
پژو ۵۰۸ یکی از خودروهای پرفروش در کلاس خود برای بازار فرانسه به حساب می‌آید ولی دقت داشته باشید ایران‌خودرو مدل ۲۰۱۶ این خودرو را به بازار ایران آورده و قیمت آن را بیش از ۱۷۰ میلیون تومان تعیین کرده است. این امر نشان می‌دهد احتمالا در آینده نزدیک با عرضه مدل سال این خودرو قیمت آن به بیش از ۱۹۰ میلیون تومان هم برسد.

در بازار جهانی قیمت نسخه‌های هم‌رده ۵۰۸ و تلیسمان به شکلی تعیین می‌شود که در اکثر مواقع بهای تمام‌شده تلیسمان بیشتر است. اما ایران‌خودرو در ایران بهای کمتری نسبت به تلیسمان برای ۵۰۸ در نظر گرفته است البته برخی خریداران این خودرو، حواله فروش را با مدل ۲۰۱۷ به فروش می‌رسانند ولی نمایندگی‌ها خودروهایی با مدل و ساخت ۲۰۱۶ عرضه می‌کنند.

مقایسه فنی
هر دو رقیب فرانسوی به پیشرانه ۶/۱ لیتری توربو مجهز هستند اما تلیسمان ۱۹۰ اسب‌بخار قدرت دارد و ۵۰۸ چیزی حدود ۱۶۳ تا ۱۶۵ اسب‌بخار را تحویل راننده می‌دهد. همچنین گشتاور ۵۰۸ حدود ۲۴۰ نیوتون‌متر اعلام می‌شود و این عدد برای تلیسمان، ۲۶۰ نیوتون‌متر است.

گیربکس پژو ۵۰۸ را یکی از معتبرترین قطعه‌سازان ژاپنی طراحی کرده است. آیسین به‌عنوان مطرح‌ترین طراح سیستم انتقال قدرت برای پژو ۵۰۸ گیربکس شش سرعته اتوماتیکی را انتخاب کرده که روی تمام سری ۱۶۵THP نصب است.

تیم مهندسی رنو هم فناوری F1 را در بحث فنی تلیسمان وارد کرده و یک گیربکس ۷ سرعته اتوماتیک دو کلاچه برای انتقال قدرت موتور ۱۹۰ اسب‌بخار انتخاب کرده است. اما مصرف سوخت تلیسمان نیز از پژو ۵۰۸ حدود ۱/۰ لیتر کمتر گزارش می‌شود و شتاب صفر تا صد کیلومتر بر ساعت آن ۱/۱ ثانیه سریع‌تر از پژو ۵۰۸ است.

سطح ایمنی تقریبا برابر
رنو تلیسمان و پژو ۵۰۸ خودروهایی فرانسوی هستند که هر دو ۵ ستاره ایمنی را از مرکز یورو انکپ دریافت کرده‌اند. وقتی فایل مربوط به صحت عملکرد این خودرو را در تست‌های ایمنی مقایسه می‌کنید، تقریبا در شرایط برابر قرار دارند. البته در برخی بخش‌های تست‌های چهارگانه پژو ۵۰۸ بالاتر است و در برخی بخش‌های دیگر رنو تلیسمان. وجود شش کیسه هوای ۱۰ نقطه‌ای، رادار نقطه کور، ترمزهای پیشرفته و… از جمله امکاناتی است که باعث شده تلیسمان و ۵۰۸ از نظر ایمنی در جایگاه خوبی قرار داشته باشند.

وضعیت خدمات پس از فروش کدام بهتر است؟
شاید باور عموم این باشد که هر خودروی ایران‌خودرو به خاطر تعداد نمایندگی‌های زیاد مشکلی در مورد خدمات و تامین قطعات ندارد.

ولی تجربه نشان داده است بدانید خودروهایی مانند هایما S7، سوزوکی گرندویتارا، پژو ۲۰۰۸، پژو ۵۰۸ و حتی تندر۹۰ در تمام نمایندگی‌های ایران‌خودرو پذیرش نمی‌شوند و به اصطلاح باید به نمایندگی پایلوت خود مراجعه کنند.

این نوع سبک فعالیت باعث شده است در حال حاضر تعداد نمایندگی‌های مجاز به خدمات تلیسمان از جانب نگین‌خودرو به مراتب بیشتر از مراکز خدماتی ایکاپ در کشور باشند.

 

معیار بررسی رنو تلیسمان پژو ۵۰۸
حجم موتور (لیتر) ۱٫۶ ۱٫۶
قدرت (اسب بخار) ۱۹۰ ۱۶۵
گشتاور (نیوتون متر) ۲۶۰ ۲۴۰
شتاب ۰-۱۰۰ (Km/h) ۷٫۷ ۸٫۸
تعداد ستاره ایمنی ۵ ۵
تعداد حالت رانندگی ۵ حالت ۳ حالت
گیربکس ۷ سرعته اتوماتیک ۶ سرعته اتوماتیک
مدل عرضه ۲۰۱۷ ۲۰۱۶
قیمت شرکتی (تومان) ۱۸۹,۵۰۰,۰۰۰ ۱۷۹,۰۰۰,۰۰۰

 

امکانات لوکس‌تر تلیسمان

وقتی به کابین رنو تلیسمان نگاه می‌کنید، به مراتب می‌توانید امکانات بیشتری را نسبت به پژو ۵۰۸ در آن پیدا کنید. البته ۵۰۸ امکاناتی نظیر دنده پشت فرمان، سیستم تهویه چهارگانه، نور بالای اتوماتیک و… را نسبت تلیسمان بیشتر دارد.

همچنین وجود امکاناتی نظیر گرمکن صندلی‌های جلو، ماساژور صندلی راننده، دوربین عقب، تودوزی چرم، کروزکنترل، محدودکننده سرعت، ترمز پارک برقی، استارت دکمه‌ای، سنسور نور و باران، هدآپ و… در هر دو خودرو ثابت است.

ولی تلیسمان E3 که در حال حاضر به بازار ایران آمده است، امکاناتی نظیر سقف پانورامیک، سردکن صندلی‌های جلو، گرمکن صندلی‌های عقب، ماساژور صندلی‌های جلو به صورت فابریک، سیستم کمکی پارک و اتوپارک، قابلیت تنظیم حالت رانندگی خودرو با ۱۱ پارامتر متغیر (۵۰۸ تنها در سه حالت قابل تنظیم است)، تغییر نورپردازی کابین، تغییر نوع صفحه آمپر و چند آپشن دیگر را نسبت به ۵۰۸ بیشتر دارد.

نگاه به تلیسمان و ۵۰۸ متفاوت است

تلیسمان خودرویی محسوب می‌شود که در این چند وقت فروش به نسبت خوبی را در ایران داشته است. همچنین در بازار کشورهایی چون فرانسه و کره‌جنوبی از پس رقبای هم‌وطن و کره‌ای بر آمده است.

وقتی به شش ماه پیش برمی‌گردیم، تلیسمان خودرویی بود که طی چند ساعت پیش فروشش در ایران تکمیل ظرفیت شد. ولی حال که ایران‌خودرو ۵۰۸ را به صورت تحویل فوری ۱۰ روزه ثبت‌نام می‌کند، بعد از دو روز ظرفیت فروش بسیار محدود اعلام شده هنوز پر نشده است.

بدیهی است تاکنون استقبال از تلیسمان، اپتیما JF، سوناتا LF و… به مراتب بیشتر از پژو ۵۰۸ بوده است. زیرا آن‌ها با مدل سال به بازار کشور می‌آیند و حداقل تیم بازاریابی برندهایشان بهتر از فرایند مارکتینگ و ایکاپ عمل کرده است.

وقتی به مراسم‌های رسمی نگاهی می‌اندازید، رنو تلیسمان به عنوان یک خودروی تشریفاتی توسط شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. خودرویی نیمه‌لوکس که خاصیت پریمیوم در بازار ایران دارد و مشتریان حقیقی و شرکت‌های خصوصی از آن استفاده می‌کنند ولی پژو ۵۰۸ با قابلیت‌های نهفته‌ای که در خود دارد، بعد از پایان روز دوم فروش هم هنوز نتوانسته خود را به درستی معرفی کند.

وقتی نظرات کاربران صفحات مجازی را در مورد ۵۰۸ می‌خوانید، اکثر آن‌ها خاطره شکست پژو ۴۰۷ را به یاد می‌آورند یا می‌گویند ۵۰۸ خودرویی است دولتی و بیشتر به درد شرکت‌های غیرخصوصی و ارگان‌ها می‌خورد.

شاید اگر پژو ۵۰۸ با مدل ۲۰۱۷ وارد بازار کشور می‌شد و حداقل معرفی صحیحی از آن شکل می‌گرفت، امروز شاهد نبودیم لوکس‌ترین خودروی پژو، در بازار ایران از پس کره‌ای‌ها هم بر نیاید، چه برسد به رنو تلیسمان.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

5 + هفت =