توتال؛ غول نفتی که بسیار حاشیه آفریده است

0

پس از جنگ جهانی اول، ریموند پوینسر، نخست‌وزیر فرانسه، ایده شراکت با شرکت رویال داچل شل را رد و به ایده بلندپروازانه ملی عمل کرد. ارنست مرسی یر، با حمایت ۹۰ بانک و شرکت فرانسوی، کمپانی توتال را در ۲۸ مارس سال ۱۹۲۴به‌عنوان شرکت نفت فرانسه راه‌اندازی کرد. در آن زمان، نفت در جنگ جدیدی با آلمان، به یک عنصر حیاتی تبدیل شده بود. این شرکت از همان نخستین سال‌های فعالیت در سال ۱۹۲۹، در بورس پاریس به‌عنوان شرکتی خصوصی، مورد استقبال قرار گرفت.

طی دهه ۱۹۳۰، توتال در اکتشاف و تولید نفت در خاورمیانه فعال شد. نخستین پالایشگاه شرکت نفت فرانسه، در سال ۱۹۳۳ در نرماندی شروع به کار کرد. بعد از جنگ جهانی دوم، به اکتشاف نفت در داخل فرانسه، ونزوئلا، کانادا و حتی آفریقا پرداخت.

در سال ۱۹۸۵، این شرکت نام خود را به «توتال سی اف پی» تغییر داد تا محبوبیت برند خود را در حوزه بنزین، افزایش دهد. پس از این در سال ۱۹۹۱، نام آن به توتال کوتاه شد، این تغییر نام برند مطابق با زمانی بود که به‌عنوان یک شرکت عمومی، در بورس اوراق بهادار نیویورک، عرضه شد. تا سال ۱۹۹۱، دولت فرانسه بیش از ۳۰ درصد سهام توتال را در اختیار داشت، اما با رشد شرکت، سهم خود را رفته رفته کاهش داد تا جایی که در سال ۱۹۹۶، به سهمی کمتر از یک درصد رسید. در دوره زمانی بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴ نیز مالکیت خارجی این شرکت از ۲۳، به ۴۴ درصد افزایش یافت. در همین حال، توتال خرده فروشی خود را در امریکای شمالی تحت چند نام تجاری، گسترش داد.

در سال ۱۹۹۳، توتال ۲۶۰۰ فروشگاه در سراسر امریکا با نام‌های مختلف داشت که البته در سال ۲۰۰۳، نام تمام‌شان را به توتال برگرداند. از سال ۲۰۰۳ به بعد، توتال تغییراتی در فعالیت خود ایجاد کرد و ۳۰ درصد از سهام شرکت اکتشاف گاز در عربستان سعودی را خرید و قراردادی از طریق سرمایه‌گذاری مشترک با رویال داچ و شرکت سعودی آرامکو امضا کرد. بخش بالادستی این شرکت، شامل نفت، گاز و برق و انرژی‌های تجدید پذیر می‌شود. تنها در این بخش در طول سال ۲۰۰۵، معادل ۸، ۱ میلیارد یورو، سرمایه‌گذاری شد. این بخش از کمپانی توتال، به‌تنهایی دارای ۱۴، ۸۴۹ نفر نیروی‌انسانی است و شبکه‌ای از۱۷ هزار ایستگاه ارائه خدمات در سراسر جهان دارد که حدود ۵۰درصد آن‌ها، در دو قاره اروپا و آفریقا مستقر هستند.

بخش پایین دستی توتال نیز مدیریت پالایشگاه‌ها، کارخانه های پتروشیمی و محصولات شیمیایی، جایگاه‌های پمپ بنزین، ساخت و نگهداری خطوط لوله و همچنین تمام امور مربوط به بخش فروش را برعهده دارد. ظرفیت پالایش کمپانی توتال، در حدود ۲٫۷ میلیون بشکه در روز برآورد شده است.

این شرکت تنها در سال ۲۰۰۵ روزانه به‌طور متوسط ۳٫۹ میلیون بشکه، انواع محصولات پالایش شده را  به فروش رسانده است. شرکت توتال، در مجموع دارای ۲۷ پالایشگاه در سراسر جهان است که ۶ پالایشگاه آن  در کشور فرانسه مستقرند .  به همین ترتیب، فعالیت‌های توتال سال به سال و دهه به دهه، گسترش یافت و حالا در ۳۰کشور شعبه دارد و بیش از ۱۰۲ هزار کارمند در سراسر جهان دارد و ارزش آن نیز به ۲۱۲ میلیارد دلار می‌رسد. کل دارایی‌های آن، ۲۳۰٫۹ میلیارد دلار است و سود آن در سال ۲۰۱۶، ۶٫۱۹۶ میلیارد دلار بوده است.

حالا این شرکت ۹۳ ساله، یکی از اصلی‌ترین بازیگران صنعت نفت جهان، پس از لغو تحریم‌ها با ایران قرارداد مشترک بسته است. قراردادی که چشم بزرگترین رسانه‌های جهان را به خود خیره کرده و حتی بسرعت در صفحه ویکی پدیای شرکت توتال نیز بخشی برای قرارداد با ایران باز شده است:«توتال از سال ۱۹۹۰، سرمایه‌گذاری مهم در بخش نفتی ایران بوده است. در جولای سال ۲۰۱۷، توتال و شرکت ملی نفت ایران قراردادی را برای توسعه پارس جنوبی، دومین میدان گازی بزرگ جهان امضا کردند. در این طرح، روزانه ۲میلیارد فوت مکعب در روز استخراج صورت می‌گیرد. گاز تولید شده نیز از سال ۲۰۲۱، دربازار داخلی ایران عرضه خواهد شد.»

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

5 × 4 =