اسنپدراگون ۸۴۵ با هسته‌های پردازشی جدید Cortex-A75 و Cortex-A55 طراحی و تولید خواهد شد

0

با اینکه تعداد انگشت شماری از گوشی های هوشمند به پردازنده پرقدرت اسنپدراگون ۸۳۵ مجهز هشتند اما در حال حاضر خبر رسیده است که کمپانی کوالکام در حال کار بر روی جانشین این پردازنده یعنی اسنپدراگون ۸۴۵ است. گفته شده است این پردازنده همانند اسنپدراگون ۸۳۵ طی فرآیند ۱۰ نانومتری ساخته می‌شود اما هسته‌های پردازشی آن با اسنپدراگون ۸۳۵ متفاوت است. شایان ذکر است برخی منابع خبر داده بودند این پردازنده طی فرآیند ۷ نانومتری ساخته خواهد شد اما منابعی که این خبر را تایید کنند بسیار کم هستند و بیشتر منابع بر روی همان فرآیند ۱۰ نانومتری تاکید دارند.

برخلاف اسنپدراگون ۸۳۵ که با هسته های پردازشی Kryo 280 ساخته شده است اسنپدراگون ۸۴۵ با هسته‌های پردازشی جدید Cortex-A75 و Cortex-A55 طراحی و تولید خواهد شد. حال سؤال اینجاست که چگونه هسته‌های پردازشی جدید A75 و A55 پردازنده اسنپدراگون ۸۴۵ را قدرتمندتر می‌کنند؟

هسته پردازشی Cortex-A75

اطلاعات منتشره می‌گویند هسته پردازشی Cortex-A75 در حدود ۲۰ درصد در عملکرد از Cortex-A73 بهتر عمل می‌کند و این میزان نسبت به Cortex-A72 به حدود ۴۰ درصد می‌رسد. در مصرف انرژی هسته Cortex-A75 مشابه Cortex-A73 خواهد بود. هسته جدید Cortex-A75 در آزمون‌های بنچمارک‌های مختلفی تست شده است که به وضوح نشان داده شده که این پردازنده تا چه حدی از هسته Cortex-A73 قدرتمندتر است. به عنوان مثال در بنچمارک جیک‌بنچ فرکانس کاری Cortex-A75 به حدود ۳٫۰ گیگاهرتزی می‌رسد در حالی که این میزان برای Cortex-A73 در حدود ۲٫۸ گیگاهرتزی است که در این جا ما با افزایش ۲۰۰ مگاهرتزی فرکانس کاری روبرو هستیم.

هسته پردازشی Cortex-A55

این هسته پردازشی هم همانند هسته پردازشی Cortex-A53 قابلیت ارتقا از ۴ هسته به هشت هسته و حتی ۱۶ هسته را داراست و در واقع می‌تواند کل یک پردازنده را تشکیل دهد. اسنپدراگون ۶۲۵ کوالکام با ۸ هسته پردازشی Cortex-A53 ساخته شده است. این خبر که هسته پردازشی Cortex-A55 می‌تواند به تنهایی یک پردازنده چند هسته‌ای را تشکل دهد می‌تواند برای کمپای مدیاتک بسیار حائز اهمیت و خوشحال کننده باشد. هسته پردازشی Cortex-A55 نسبت به هسته پردازشی Cortex-A53 با بهبود دو برابری در عملکرد مواجه شده است و حدود ۱۵ درصد هم در مصرف انرژی از A53 بهتر کار می‌کند.

انتظار می‌رود اسنپدراگون ۸۴۵ تا ۳۰ درصد بهبود در عملکرد در آزمون‌های تک هسته‌ای و ۷۰ درصد در آزمون‌های چند هسته‌ای مواجه شود. این پردازنده اواخر سال جاری میلادی رونمایی خواهد شد اما مطمئنا از سال ۲۰۱۸ در دیوایس‌های الکترونیکی دیده خواهد شد.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

9 − شش =