نسل جدید فورد GT؛ حرکت بر لبه‌ی تکنولوژی

0

اولین نسل فورد GT 40 زمانی پا به عرصه گذاشت که رقابت بین هنری فورد دوم و انزو فراری در اوج بود. هرچند رویارویی GT 40 با موستانگ تقویت شده در مسابقات لمانز برای فورد رقابت چندان دلچسبی نبود.

اکنون فورد درصدد است تا گام بعدی را هرچه محکم تر بردارد و به همین دلیل چه بطور نمادین و چه بطور واقعی فناوری های پیشرفته و قدرت بالای فورد GT جدید را به رخ حریفان کشیده و روند پیشرفت ابرخودرو را به نمایش بگذارد.

نسل جدید فورد GT

نسل جدید فورد GT

نسل جدید GT بطور کامل محصول مرکز تحقیق و توسعه فورد بوده و سازنده قصد دارد نشان دهد در زمانی که انبوه خودروهای برقی و خودران در بازار جولان می‌دهند، هنوز می‌توان به لطف وزن سبک، ابداعات آئرودینامیکی و موتور پرقدرت یک ابراتومبیل بنزینی داشت.

فورد GT جدید حاوی نکاتی جالبی است که به عنوان مثال یکی از آنها به موتور ۳٫۵ لیتری V6 اکوبوست با قدرت ۶۴۷ اسب بخار برمی‌گردد و آن نکته این است که این موتور تقریبا با نمونه بکار رفته در F-150 رپتور یکسان بوده و ۶۰ درصد قطعات پیشرانه این سوپراسپرت با یک پیکاپ مشترک است.

البته خروجی کار بطور کلی متفاوت می‌باشد به گونه ای که پیشرانه GT معادل ۱۸۴ اسب بخار در لیتر توان داشته و این رقم در رپتور تنها ۱۲۸ اسب بخار بر لیتر می‌باشد. یکی از ابتکارات مهندسان فورد برای رسیدن بی درنگ به این قدرت، فعال نگه داشتن توربوشارژرها حتی در زمانی است که پاشش سوخت توسط انژکتور متوقف می‌شود.

از دیگر نکاتی که باید در GT به آن اشاره کرد آئرودینامیک فوق العاده آن است که هم در پیست مسابقه به کمک خودرو آمده و هم موجب می‌شود مصرف سوخت آن با پربازده ترین اتومبیل های هیبریدی برابری کند. طراحی فلپ جلو و کنترل رایانه ای باله عقب قطعا تاثیر زیادی در این مسئله دارد.

البته جولان دادن در پیست مسابقه به همین سادگی نیست. عوامل بسیاری دیگری نیز دخیل بودند تا فورد GT امسال در مسابقات ۲۴ ساعته لمانز به عنوان قهرمانی دست یافته و افتخار جد خود را تکرار کند.

قرار گرفتن ورودی های هوا در نقاط مناسب برای افزایش بهره وری، کاهش وزن اضافه خودرو و استفاده از فیبرکربن برای رسیدن به این هدف، وجود تعلیق هیدرولیکی قابل تنظیم و ساعتها کار تحقیقاتی و آزمایش های متعدد از جمله مواردی است که ضریب اطمینان و بازدهی فورد GT را افزایش داده است.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

یک × چهار =