معرفی چانگان CS75 در نمایشگاه خودرو اصفهان شاید به این معنی است که سایپا از سال آینده دومین شاسی‌بلند چینی‌اش را روانه بازار می‌کند؛ خودرویی که می‌تواند رقیب هایما S7 توربو ایران خودرو باشد.

دومین CS چانگان

خانواده شاسی‌بلندهای چانگان ۵ عضو بیشتر ندارد. اولین عضو آن CS35 بود که سال ۲۰۱۳ وارد بازار چین شد و نیمه اول امسال نیز خط تولیدش در سایپا کاشان به راه افتاد. CS75 دومین عضو این خانواده است که اواخر ۲۰۱۳ رونمایی شد. سومین عضو این خانواده CS15 است که چانگان از ابتدای ۲۰۱۶ فروش آن را آغاز کرد؛ CS15 کوچکترین عضو خانواده و رقیبی برای ام‌وی‌ام X22 محسوب می‌شود. چهارمین عضو، که بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین عضو این خانواده به حساب می‌آید، CS95 است که سال ۲۰۱۶ رونمایی شد ولی از نیمه دوم ۲۰۱۷ به دست مشتریان چینی می‌رسد. CS95 رقیب مدل‌هایی همچون چری تیگو ۷ است.

پنجمین و آخرین عضو خانواده شاسی‌بلندهای CS نیز CS55 نام دارد؛ CS55 محصول کاملا جدیدی است که هنوز رونمایی نشده و احتمالا از ابتدای ۲۰۱۸ برای رقابت با مدل‌هایی مانند جک S3 یا ام‌وی‌ام X33S راهی بازار چین می‌شود. اما صحبت امروز ما در مورد عرضه احتمالی دومین CS چانگان در ایران است: CS75.

سایپا از شاسی بلند لوکس چانگان CS75 رونمایی کرد

رقیبی برای هایما ایران خودرو

CS35 با اینکه محصول پرفروشی نیست ولی همین که تنها مهره سایپا برای رقابت با هایما S7 ایران خودروست، خیال سایپایی‌ها را راحت کرده است. اما در طرف دیگر بازی، ایران خودرو جدیدا هایما S7 توربو را هم وارد بازار کرده و تا چند هفته دیگر نیز خط تولید پژو ۲۰۰۸ را هم در ایکاپ راه‌اندازی می‌کند. در شرایطی که هنوز برنامه قرارداد سیتروئن با سایپا مشخص نیست و بعید است به این زودی‌ها شاهد تولید شاسی‌بلندی از سیتروئن در ایران باشیم، سایپا برای پرکردن سبد محصولاتش حالا به دنبال جایگزین‌های دیگری می‌گردد که یکی از آن‌ها CS75 است.

CS75، همانطور که گفتیم، دومین عضو خانواده CS است. CS75 قبل از آنکه در خود چین رونمایی شود، برای اولین‌بار در نمایشگاه خودرو فرانکفورت ۲۰۱۳ رونمایی شد و از نیمه اول ۲۰۱۴ نیز به بازار چین آمد. CS75 نخستین شاسی‌بلند متوسط چانگان است و به لطف جلوپنجره‌ای که شبیه جلوپنجره رنجروور است، ظاهر معقول و مشتری‌پسندی دارد.

طول عرض ارتفاع فاصله محوری حجم باک
۴,۶۵۰mm ۱,۸۵۰mm ۱,۷۰۵mm ۲,۷۰۰mm ۵۸L

سایپا از شاسی بلند لوکس چانگان CS75 رونمایی کرد

چه پیشرانه‌ای؟
مشتریان چینی هم‌اکنون CS75 را با دو پیشرانه مختلف خریداری می‌کنند که مشخصاتشان را در جدول زیر مشاهده می‌کنید. اگر روزی سایپا قصد عرضه CS75 را در ایران داشت امیدواریم آن‌را با نسخه توربو بیاورد چراکه هم به گیربکس ژاپنی ASIN مجهز است و هم اینکه CS75 فقط در مدل توربو توانایی رقابت با مدل‌هایی مانند جمله هایما S7 توربو، جک S5 و چری تیگو۵ را دارد.
پیشرانه ۱٫۸ لیتری توربو ۲٫۰ لیتری
گیربکس ۶ سرعته اتومات ۶ سرعته دستی
قدرت ۱۷۴hp ۱۵۵hp
گشتاور ۲۳۰nm ۲۰۰nm
مصرف ترکیبی ۸٫۸ لیتر ۸٫۱ تا ۸.۵ لیتر

چه قیمتی؟
CS75 در بازار چین حدود ۹۷ تا ۱۵۰ هزار یوآن دارد که معادل تقریبی ۶۰ تا ۹۰ میلیون تومان است ولی باتوجه به قیمت رقیبانش در ایران، بعید است که سایپا باقیمتی کمتر از ۸۰ میلیون تومان CS75 را وارد بازار کند. البته هنوز چیزی قطعی نیست پس همچنان باید منتظر روزهای آینده باشیم.
منبع:donyayekhodro

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید

2 × یک =