فداکارانی که با مرگ دست و پنجه نرم می کنند و سرخوشانی که سلفی می گیرند!

0

این روزها با وجود تلفن‌های هوشمند که دسترسی به شبکه‌های اجتماعی را امکان پذیر می کند این شرایط را برای کاربران فراهم آورده است که براحتی تصاویر و دلنوشته‌های خود را به ثانیه در فضای مجازی انتشار دهند که این امر نکات مثبت و منفی نیز در دل خود دارد. مثبت از آن جهت که هر فرد یک رسانه به شمار می رود که می‌تواند در انتشار اخبار یاریگر رسانه‌های خبری و رسمی باشد چرا که گاهی اوقات یک فیلم کوتاه چند ثانیه‌ای و حتی یک عکس می تواند سرآغاز پیگیری‌های خبری بسیار برای رسانه‌های مکتوب و خبرگزاری‌های رسمی داخلی و خارجی قرارگیرد.

اما نکته منفی ماجرا از آنجا رقم می‌خورد که بعضی اوقات در بروز یک حادثه مشابه حادثه تلخ و ناگوار ساختمان پلاسکو برای تیم‌های امدادی یک ثانیه نیز حیاتی به شمار می رود اما متأسفانه کاربرانی که عادت کرده‌اند با تلفن همراه خود عکس و فیلم تهیه کنند و به نوعی نخستین نفری باشند که عکس و فیلم آنها در شبکه‌های اجتماعی بارگذاری می‌شود، فراموش می کنند که حرمت این ثانیه‌ها را حفظ کنند.

فراموش می‌کنند که ازدحام آنها در محل حادثه خود حادثه دیگری را رقم می‌زند. البته در حادثه تلخ پلاسکو ماجرا تنها به رفتار نادرست این هموطنان گوشی به دست ختم نشد چرا که در کمال ناباوری عده‌ای از افراد با لبخندهای ملیح در حالی که ساختمان پلاسکو غرق در آتش است اقدام به گرفتن عکس سلفی وانتشار آن در فضای مجازی کرده‌اند که این عکس نمونه کوچکی از این تصاویر دردآور است که از نگاه من این تصاویر دردآورتر از تصاویر جان برکفان آتش‌نشان و خانوادهای نگرانی است که چشم انتظار سرنوشت عزیزان خود هستند چرا که این عکس‌ها درد دارد و ترس، درد از آنجا که چگونه می‌توان در ماتم دیگران چنین بی‌تفاوت لبخند زد وترس از اینکه «به کجا می‌رویم.»

 

 

منبع:iran-newspaper

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید