مسئول بازیافت زباله های الکترونیکی ارزشمند در ایران چه کسی است؟

0
در حالی که اپل می گوید سال گذشته با بازیافت گوشی ها، تبلت ها و دیگر اقلامی که خود تولید کرده و حالا مستعمل محسوب می شوند توانسته است بیش از یک تن طلا به دست آورد، اما متاسفانه در ایران هیچ گونه اهمیتی به زباله های الکترونیکی که به نوعی آشغال های گران قیمت محسوب می شوند، داده نمی شود.
اپل و بازیافت یک تن طلا از محصولات مستعمل / بی اعتنایی ایرانی ها به آشغال های گران قیمت

به گزارش نیوتک و به نقل از ای تابناک،زباله های الکترونیکی به دستگاه‌های الکترونیکی مصرف شده و قطعات آنان همچون تلفن‌ها و کامپیوترها، لوح فشرده وغیره که حاوی فلزات خطرناکی مانند سرب، کادمیوم و جیوه هستند گفته می‌شود که در صورت رهاسازی در طبیعت پس از پایان عمر مفید و عدم بازیافت صحیح آلوده کننده خطرناک محیط زیست به شمار می‌روند.

اپل و بازیافت یک تن طلا از محصولات مستعمل / بی اعتنایی ایرانی ها به آشغال های گران قیمت

عمر کوتاه تجهیزات کامپیوتری از یک طرف و تنوع‌طلبی مردم به استفاده از تجهیزات الکترونیکی جدید سبب شده است که رفته‌رفته بحث زباله‌های الکترونیکی به مشکل بزرگ دنیا تبدیل شود.
بی اعتنایی ایران به زباله های الکترونیکی و کسب درآمد از طریق آن در حالی است که اپل می گوید بخش اعظم این اقلام یا محصولات قدیمی فروشگاه های این شرکت هستند که به فروش نرفته اند یا مشتریان به هر علت آنها را برگردانده و مورد استفاده قرار نداده اند. به عنوان مثال هر گوشی آیفون حاوی تقریبا 25 میلی گرم طلاست که ارزش آن تقریبا یک دلار است.
اگر قیمت هر اونس طلا 1237 دلار باشد اپل با بازیافت محصولات قدیمی خود توانسته در سال گذشته 43.6 میلیون دلار پول به جیب بزند و نیاز به استخراج طلای بیشتر از معادن زیرزمینی را کاهش دهد. اپل می گوید از مجموع 40 میلیون کیلوگرم زباله الکترونیک بازیابی شده حدود 27 میلیون کیلوگرم آن قابل استفاده بوده است.
بی اعتنایی شهرداری به جمع آوری زباله های الکترونیکی
به گفته رئیس اتحادیه فناروان رایانه تهران، طبق قانون شهرداری مسوول جمع آوری زباله های الکترونیکی بود که متاسفانه تا کنون هیچ گونه اقدامی انجام نداده است.
“سیدمهدی میرمهدی” با اشاره به اینکه انباشت زباله های الکترونیک در کشور روز به روز افزایش است، اظهار داشت: طبق قانون شهرداری مسوول جمع آوری و تفکیک کننده زباله های الکترونیکی و دفع آنها بوده است اما به دفعات زیاد دیده شده که زباله های الکترونیکی سر خیابان ها رها می شود.
وی با اشاره به اینکه وسایل الکترونیکی همچون رایانه، موبایل، تلویزیون و غیره از جمله وسایل پرمصرف در دنیای مدرن امروز محسوب می شوند، افزود: بسیاری از قطعات مورد استفاده در تجهیزات الکترونیکی دارای عناصر آلوده کننده محیط زیست همچون کادمیوم، سرب و روی هستند که به این موضوع مهم باید اهمیت داده شود.
رییس اتحادیه فناروان رایانه تهران افزود: هر روز شاهد پیشرفت و تغییر تکنولوژی و فناوری هستیم به همین دلیل شاهد تغییر انواع دستگاه ها و کالاهای ارتباطی و دیجیتالی و کنار گذاشتن کالاهای از جمله کامپیوترهای قدیمی توسط افراد هستیم که همین موضوع باعث جمع آوری زباله های الکترونیکی شده است.
میرمهدی با تاکید بر تفکیک سازی و جمع آوری زباله های الکترونیکی توسط شهرداری، گفت: شهرداری باید به منظور حفظ سلامتی محیط زیست هرچه سریعتر به فکر تفکیک و جمع آوری زباله های الکترونیکی باشد.
سخن آخر
در جهان بیش از ۴۱ میلیون تن زباله الکترونیکی وجود دارد و در این میان سهم هر ایرانی در تولید این زباله‌ها حدود ۷ کیلوگرم است. توسعه تولید محصولات الکترونیکی در جهان چالش پسماندهای الکترونیکی و دورریزی آنها را به دنبال دارد و این زباله‌های الکترونیکی به دلیل ترکیبات خطرناک، آلودگی‌های زیست محیطی بسیاری را تولید می‌کنند.
حجم زباله‌های الکترونیکی اضافی که از سوی سازمان حفاظت محیط زیست ایران اعلام شده که ۷.۴۰ کیلوگرم زباله الکترونیکی در کشور به ازای هر ایرانی تولید می شود و این به این معنی است که سهم ایران در تولید پسماندهای الکترونیکی از متوسط آسیا بالاتر و تقریبا دو برابر آن است.
پسماند الکترونیکی شامل لامپ، قطعات کوچک فناوری اطلاعات، صفحه تصویر، تجهیزات تبادل حرارتی و تجهیزات کوچک و بزرگ الکترونیکی می‌شود که در این میان تجهیزات حرارتی و الکترونیکی بیشترین سهم را درتولید و دورریز پسماندهای الکترونیکی جهان به خود اختصاص داده‌اند.

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید