اختراعات هوشمندانه یک دانشجوی ایرانی که می‌تواند زندگی ما را متحول کند

0

موسسه فناوری ماساچوست، روز گذشته یک گردهمایی را با حضور برخی از دانشجویان سراسر کشور آمریکا و همچنین یک دانشجوی فوق العاده باهوش ایرانی تشکیل داد که با اختراعات هوشمندانه خود می‌توانند زندگی ما را متحول کنند.

در تاریخ 12 آوریل (24 فروردین) دانش آموزان سراسر کشور آمریکا در برنامه Lemelson-MIT program در مجموع 90000 دلار را به عنوان جایزه در جشن مخترعان جوان و برجسته بدست آوردند.

این برنامه در سال 1994 آغاز شده و از آن زمان تاکنون ادامه داشته است. امسال، جوایز به اختراعات مبتنی بر فناوری پیشرفته اختصاص داده شده بود که شامل بهبود مراقبت‌های بهداشتی، حمل و نقل، مواد غذایی و کشاورزی و دستگاه‌های الکترونیکی بودند.

از میان همه برندگان، یکی از بهترین فناوری‌ها SignAloud نام داشت. این فناوری که شامل یک جفت دستکش بود برقراری ارتباط را برای افرادی که مشکل صحبت کردن دارند آسان می‌کند. توماس پرایور و نوید عضدی دانشجویان دانشگاه واشنگتن در هر دستکش یک حسگر قرار داده‌اند که موقعیت دست و حرکت را اندازه گیری می‌کند.

داده‌های مربوط به حرکات و موقعیت دست ها ضبط شده و از طریق بلوتوث به یک رایانه منتقل می‌شود که پس از آن زبان اشاره آمریکایی را به کلماتی تبدیل می‌کند که از بلندگو پخش می‌شوند. جالب است بدانید که همه این‌ها در عرض چند ثانیه اتفاق می‌افتد. این دو دانشجوی خلاق برای فناوری نوین خود، موفق به کسب 10000 دلار شدند.

دیگر فناوری جالبی که در این برنامه سالانه ارائه شد، یک رستوران کاملا خودکار بود که توسط دانشجویان دوره لیسانس موسسه فناوری ماساچوست اختراع شده است.این فناوری که Spyce Kitchen نام دارد، می‌تواند در کمتر از 5 دقیقه و بدون دخالت انسان از مواد تازه غذا طبخ کند. این فناوری دارای یک یخچال و فریزر، اجاق گاز و حتی یک ماشین ظرفشویی است. این تیم برای اختراع خود یک جایزه 10000 دلاری دریافت کردند.

اما یک اختراع که از همه بیشتر توجه همگان را به خود جلب کرد، اختراع هدر حوا دانشجوی دکتری از دانشگاه بولدر کلرادو بود. وی موفق به توسعه یک “باغبان فضایی” شد. فناوری این دانشجو بر درک راه‌های بهتر پرورش مواد غذایی در فضا متمرکز شده است. این یک چالش بزرگ است. چهار سال پیش او کمک هزینه تحصیلی تحقیقات فناوری فضایی ناسا را دریافت کرده و از آن زمان تاکنون توانسته به خوبی از آن بهره ببرد.

اختراع حوا شامل یک اتاقک رشد هوشمند به نام SmartPot است که هم به صورت مستقل و هم با فضانوردان کار کرده و به رشد تولید در فضا کمک می‌کند. این اتاق رباتیک بسته، مانند یک محیط زیست عمل کرده و شرایط را برای رشد میوه‌ها و سبزیجات بهینه سازی می‌کند. در خارج از این اتاق، یک صفحه نمایش قرار دارد که داده‌هایی را از سلامت گیاه ارائه می‌کند.

وی همچنین به توسعه نرم افزاری به نام AGQ پرداخته که داده‌های به دست آمده از SmartPot را پردازش می‌کند و به فضانوردان اجازه می دهد تا نتایج مراقبت از گیاهان را ارسال کنند. مرکز Lemelson-MIT به پاس قدردانی از تلاشهای این دانشجو، 15000 دلار به وی اعطا کرد.

برنامه Lemelson-MIT هر ساله به مبتکران و مخترعان جوان این شانس را می دهد تا اختراعات خود را معرفی کرده و آن را به معرض نمایش بگذارند.

استفاده از نبوغ این نوجوانان و جوانان، می‌تواند کمک بزرگی برای توسعه و پیشرفت علم و فناوری باشد.

منبع:isna

 

دیدگاه خود را منتشر کنید

دیدگاه خود را درج کنید
نام خود را اینجا بنویسید